Irak El Kaide'nin eğitim merkezi oldu

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletlere bağlı uzmanların hazırladığı bir raporda, Irak savaşının El Kaide örgütüne yeni üyeler ve eğitim merkezleri sağladığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM Güvenlik Konseyi’ne bağlı olarak araştırma yapan terörizm uzmanlarının hazırladığı raporda, El Kaide’nin Irak’taki çatışmalarda merkezi bir rol oynadığı, aynı zamanda Afganistan’daki Taliban militanlara da ilham verdiği belirtildi. Raporda, “Bazı yeni patlayıcı araçlar, Irak’ta kullanılmalarından birkaç ay sonra Afganistan’da da kullanılıyor ve Taliban militanlarının Irak ve Somali’de eğitim gördükleri yolunda veriler var” denildi.

Raporda, El Kaide’nin Irak’taki savaşta ve mezhep çatışmalarını körüklemede merkezi bir rol oynadığı, Irak’ın örgüte çok sayıda yeni üye ve mükemmel bir eğitim alanı sağladığı belirtildi.

Raporun, Güvenlik Konseyi’nin 11 Eylül saldırılarından sonra Taliban ve El Kaide’ye uyguladığı yaptırımların etkinliğinin ölçülebilmesi oluşturulan uzmanlar grubu tarafından hazırlandığı bildirildi. Güvenlik Konseyi’nin 2001’deki kararıyla, BM’nin bütün üyelerinin, El Kaide ve Afganistan’daki eski Taliban yönetimiyle bağlantısı olduğundan şüphelenilen tüm kişilerin ve grupların maddi kaynaklarını dondurması ve seyahatlerini durdurması öngörülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious