Irak gazı Türkiye'ye geliyor

  • Giriş : 08.03.2008 / 15:20:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, enerji kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla Irak petrol ve doğal gazının Türkiye'ye getirilmesine dönük projelerin ele alındığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'i ziyaret ederek, bir süre görüştü.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Hilmi Güler, görüşmede Irak petrol ve doğal gazının Türkiye'ye getirilerek kaynak çeşitliliğinin sağlanmasına dönük projeleri görüştüklerini söyledi.

Bu projelerin Irak'ın istikrarı ve refahına da hizmet edeceğini vurgulayan Güler, TPAO ve TPIC'in Irak'taki projeleri yürüteceğini ve yeni doğal gaz ve petrol boru hatlarını Irak ile birlikte detaylandıracaklarını anlattı.

Bundan sonraki görüşmelerde daha fazla detaya inileceğini kaydeden Bakan Güler, yakın gelecekte hızlı gelişmeler olacağını söyledi.

Konuk Bakan Hüseyin Şehristani ise Irak'ın Türkiye ile ilişkilerini sadece ticaret değil, enerji alanında da geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Özellikle doğal gaz sahalarının geliştirilmesi konusunda işbirliği üzerinde durduklarını ifade eden Bakan Şehristani, ''Hem siyasi hem kültürel çok iyi ilişkilerimiz bulunan Türkiye ile enerji alanında da işbirliğimizi hızla geliştirmeyi düşünüyoruz. Türkiye'ye gaz vermek istiyoruz ve aynı anda transit ülke olarak görüyoruz'' diye konuştu.

-SORULAR-

Öte yandan boru hatlarının güzergahının sorulması üzerine Bakan Güler, değişik güzergahların düşünüldüğünü söylemekle yetindi. Güler, bir başka soruya karşılık da TPAO ve TPIC'in Irak'taki saha geliştirme ihalelerine girmeyi planladığını bildirdi.

Yerel yönetimlerin çeşitli petrol anlaşmaları imzaladıkları belirtilerek, bunların geçerliliğinin sorulması üzerine ise konuk Bakan Şehristani, doğal kaynakların işletilmesine dönük anlaşmalara merkezi hükümetin yetkili olduğunu, merkezi hükümetin onaylamadığı anlaşmaları tanımadıklarını söyledi.

Bakan Güler de Irak'ın bu konudaki hassasiyetine dikkat ettiklerini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious