Irak Güney Kore'ye petrolü kesti

Irak Güney Kore'ye petrolü kesti.5792
  • Giriş : 30.01.2008 / 10:54:00

Bağdat, Kuzey Irak'la doğrudan petrol anlaşması yapan şirketlerle ilişkileri kesme kararını hayata geçirdi. Irak'ın, Güney Kore'ye petrol ihracatını kestiği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransız haber ajansı AFP'nin haberine göre, Irak, Güney Kore şirketi "SK Enerji" ile anlaşmasını, 1 Ocak 2008 itibarıyla askıya aldı.

Anlaşma, günde 90 bin varil petrol sevkıyatını öngörüyordu.

Güney Kore'nin en büyük petrol işleme şirketi olan SK Enerji, kasım ayında Kuzey Irak bölgesel yönetimi ile petrol arama anlaşması imzalayan konsorsiyumun üyelerinden biri.

Bağdat, şirketi Kuzey Irak'la yaptığı anlaşmadan çekilmesi yönünde uyarmıştı. Şirketin, Basra'da ham petrol çıkarma anlaşması da, Kuzey Irak'la yaptığı anlaşmadan çekilmemesi nedeniyle askıya alındı.

Gerginlik tırmanıyor

17 Ocak'ta Irak Petrol Bakanlığı, kuzeydeki bölgesel Kürt yönetimiyle anlaşma imzalayan uluslararası petrol şirketleriyle işbirliğini durdurma kararı aldı.

Söz konusu karar, Kürt yönetimiyle petrol anlaşmasından vazgeçmeyen şirketlerin ileride Bağdat yönetimiyle yapılacak anlaşmalardan dışlanma ve kara listeye alınmaları yönünde ilk adım olarak değerlendiriliyor.

Bölgesel Kürt yönetiminin yaklaşık 20 uluslararası petrol şirketle petrol çıkarmayla ilgili 15 anlaşma imzaladığı belirtilirken, Irak Petrol Bakanlığı bu anlaşmaları yasadışı olarak nitelendiriyor.

Bağdat yönetimi Kuzey Iraklı Kürtlerin imzaladığı anlaşmalardan duyulan rahatsızlığı sürekli dile getiriyordu.

Son olarak ülkedeki, Sünni ve Şii siyasetçiler bu konuda bir bildiri yayımlamış, bildiride "Irak'ın bütünlüğünü ve zenginliklerin paylaşımını sağlayacak bir formül bulunması" çağrısı yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious