Irak Halkı: "TSK'nın Operasyonundan zarar görmedik"

Irak Halkı:
  • Giriş : 29.02.2008 / 00:25:00
  • Güncelleme : 29.02.2008 / 00:26:28

Operasyon bölgesine yakın yerleşim yerlerindeki Iraklılar, opersayondan olumsuz etkilenmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'ın kuzeyinde terör örgütüne yönelik sürdürdüğü operasyon bölgesine yakın yerleşim yerlerindeki Iraklılar, opersayondan olumsuz etkilenmiyor.

Irak'ın kuzeyindeki Amediya ilçesine bağlı Şiladize kasabası yakınlarındaki Sirye köyü sakinleri, her gün Türk savaş uçaklarının ve topçu birliklerinin atışlarını duyuyor.

Dağlık bölgede bulunan Sirye köyünün sakinleri, özellikle sabah erken saatlerde ve gece yarısı savaş uçakları ile topçu birliklerinin atışlarını duyduklarını ve bazen dağların ardından yükselen dumanlara şahit olduklarını söylediler.

Savaş uçakları ile topçu birliklerinin bombardımanlarında son günlerde artış olduğunu anlatan köy sakinleri, şunları belirtti:

''Bizim köy Hakkari'nin Çukurca ilçesine çok yakın. Aramızda sadece dağlık bir bölge bulunuyor. Zaten operasyon da o dağlık bölgede yapılıyor. Peşmergeler köylülerin o bölgeye girmesine izin vermiyor. Operasyonlar nedeniyle zarar görmediğimiz için bu bölgeden ayrılmayı düşünmüyoruz. Umarız bu çatışmalar yakın sürede sona erer.''

-SİRYE KÖYÜNDEKİ TÜRK TANK BİRLİĞİ-

Öte yandan operasyon alanında bulunan terör örgütünün Avaşin ile Zap kamplarının yer aldığı bölgeye yakın Sirye köyünde, 12 yıldır TSK'ya ait bir tank birliği bulunuyor.

Köy yakınındaki bir tepeye konuşlanan birlikteki tankların namluları ise dağlık bölgeye çevrilmiş durumda.

Sirye köyü sakinleri, 12 yıldan bu yana köyde bulunan Türk askerleriyle sık sık karşılaştıklarını, askerlerin bazen su ihtiyaçlarını karşılamak için köye geldiklerini söylediler.

Bugüne kadar Türk askerleriyle aralarında hiçbir sıkıntı yaşanmadığını kaydeden köylüler, ''Bazen köye gelen askerlerle selamlaşıyoruz. Aramızda bir sıkıntı yaşanmış değil'' diye konuştular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious