Irak halkından Türklere mesaj: Bizi PKK ile bir tutmayın

Irak halkından Türklere mesaj: Bizi PKK ile bir tutmayın.12617
  • Giriş : 28.10.2007 / 14:20:00

Kuzey Irak halkı, operasyona karşı olduklarını belirtiyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin olası sınır ötesi hareketi ile ilgili olarak da Türkiye ile yıllardan beri yaşanan kardeşlik ilişkilerine dikkat çeken Kuzey Irak halkı, operasyona da karşı olduklarını belirtiyorlar.

Kuzey Irak halkı, terör örgütü PKK ile kendilerinin bir tutulmamasını istiyor. Türkiye'nin olası sınır ötesi hareketi ile ilgili olarak da Türkiye ile yıllardan beri yaşanan kardeşlik ilişkilerine dikkat çeken Kuzey Irak halkı, operasyona da karşı olduklarını belirtiyorlar. Kimileri terör örgütü PKK ile buradaki halkın aynı görülmemesini isterken, kimileri de bu sorunun siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini savunuyor.

Türkiye'nin güneydoğusunda üst üste gelen şehit haberlerinin ardından sonra gündem sınır ötesi harekâta odaklandı. Cihan Haber Ajansı mikrofonlarına konuşan Kuzey Irak halkı, "sorunun savaşla değil de yapılacak siyasi görüşmelerle çözümünden yana olduklarını" ifade ettiler. Erbilli vatandaşlar, Türkiye'nin Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon için hazırlık yapmasına bölge halkı komşu ve dost ülke Türkiye'nin kendi topraklarına girmesini ümit etmediklerini söylediler

Sınır ötesi operasyonun iki ülke arasındaki ticari ilişkilere büyük zarar vereceğini söyleyen esnaf Derya Babışer isimli Erbilli, umutlarının Türkiye'nin sınır ötesi operasyon yapmaması olduğunu belirti. Babışer, "Açıkçası Türkiye ile Irak arasında bu mesele bizi üzüyor. Umarız bu sorun savaşla değil de siyasi yollarla çözülür. Savaş iki tarafa da zarar verir. Türkiye sınır bölgelerini vurursa o zaman PKK meselesi için mücadele etmiş olur; ancak buralara gelirse o zaman Kürtler için buraya gelmiş olur. O zaman biz kendimizi savunuruz. Bizi PKK'yla bir görmesinler. PKK'nın Türkiye'ye silahla saldırmasına karşıyız. Bu saldırılar iyi bir şey değil. Gitsin kendi haklarını bizim topraklarımızda savaşarak değil kendi ülkesinde siyasi yollarla hakkını arasın." dedi.

Kendisinin Türkiye'den mallar getirdiğini söyleyen Babışer, 'Sınır kapatılması halinde o zaman bizde mağazamızı kapatırız. Çünkü sattığım ürün Türk malı. Umarım sorunlar bu kadar ilerlemez konuşma ile çözülür." şeklinde konuştu.

"İnşallah bu operasyon olmaz" diyen Hüseyin Muhammed Hıdır ise, 'Ümidimiz bu. İnşallah siyasi yollarla bu mesele çözülür. Sınır kapatılması halinde bizde dostumuzu düşmanımızı tanımış oluruz. Sınırın kapatılması bizi çok etkilemez. Suriye, İran, Ürdün, Suudi Arabistan ve Basradan buraya zaten mallar geliyor. Aslında Türkiye bundan daha çok kendisi zarar görür. Türkiye PKK'yı bahane edip bizim üzerimize operasyon yapacak. Bu sorunun siyasi yollarla konuşularak çözülmesinden yanayım." ifadesini kullandı.

PKK'nın 22 yıldır var olduğuna dikkat çeken Farız Hüseyin Miraz, neden bu güne kadar çözüm aranmadığına dikkat çekti. PKK'nın bahane edilerek Türkiye'nin kendilerine saldıracağını düşündüğünü belirten Miraz, şöyle devam etti: "Çünkü 22 yıldır PKK var ve yeni bir şey değil. Bugüne kadar onlara yönelik bir şey yapılmadı. Türkiye'nin buraya girmesi ABD meselesidir. O zaman ABD zora düşer. Sınırın kapatılması durumda iktisat yapılır. O zaman diğer devletlerin malları buraya yönelir. Herkesin elinde bir kart var. Birbirlerine gösteriyorlar. Hep zarar bizlere oluyor. Bu sorun siyasi yollarla çözülsün. 22 yıldır var olan PKK meselesi yüzünden gelip bizi işgal etmesinler. Bunun altında Kerkük ve 140 madde olduğunu düşünüyorum. PKK bizden uzak sorunlarını çözsün. Silahsız çözüm arasın. Olanlar bizi değil Türkiye ve onları ilgilendiriyor, bizi karıştırmasınlar."

Döner ustası Emir Muhammed Emin ise operasyonun olmamasını ümit etiklerini ifade ederek, "İnşallah bu operasyon olmaz. Olursa bizde bu topraklarımızda kendimizi savunuruz. Ben de diyorum ki bu sorun siyasi yollarla çözülsün. Ancak Türkiye PKK'yı bahane edip bizim üzerimize yönelik operasyon yapmak istiyor. PKK buranın vatandaşı ve halkı değil ki. Operasyon olması durumunda sadece bu bölgeyi değil tüm Irak'ı etkilenir" dedi.

Türkiye ile geçmiş tarihi bağlara dikkat çeken vatandaşlar Türkiye'nin düşman değil dost ülke olduğuna dikkat çekerek bu yönde adım atılmasını istediler. Bazı vatandaşlar ise PKK'nın kendisi için mücadele ettiğini Kürt halkı için mücadele etmediğini düşündüklerini Türkiye'ye karşı silahla saldırmalarına karşı olduklarını kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious