Irak halkının karar verdiği sisteme evet

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bugün bazı gazetelerde Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol'un Irak'taki Kürt gruplara verdiği mesaja açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gül, Devlet Konukevi'ne gelişinde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Abdullah Gül, Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol'un Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani'ye Irak'ta oluşacak yapı ile ilgili verdiği mesajlara açıklık getirdi. Haberlerin ''yanlış ve abartılı'' olduğunu söyleyen Abdullah Gül, ''Dış politikada şöyle bir şey vardır; nüanslar önemlidir, dış politikada söylediğimiz kelimelerin yorumu çok önemlidir. Arkadaşlarımız Irak'ın nasıl bir Irak olacağına Irak halkı karar verecektir demişlerdir.'' diye konuştu.

Abdullah Gül, Irak halkının kendi anayasasını onayladığını ve dolayısıyla Irak halkının karar verdiği sistem ne ise Türkiye'nin de tabii ki ona evet dediğini belirtti. Gül, 1960 tarihli Irak Anayasası'nda Kuzey Irak'la ilgili farklı bir durumun zaten bulunduğunu ifade etti. Gül, ifadelerin ''Kürt devleti veya Kürt hükümeti'' gibi yansıtılmasının fazla dikkatsizlik olduğunu ve Irak'ın nasıl bir Irak olacağına Irak halkının kendisinin karar vereceğini dile getirdi. Gül, ''Onlar karar verdikten sonra, onlar benim anayasam bu dedikten sonra bizim o anayasaya hayır öyle değil, böyle olması gerekirdi deme hakkımız zaten olamaz. Bütün söylenmek istenen şey budur'' dedi.
Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious