Irak halkının mutluluğu mutluğumuz, acısı acımızdır!

Irak halkının mutluluğu mutluğumuz, acısı acımızdır!.9998
  • Giriş : 03.11.2007 / 11:59:00

Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları 2. Toplantısı'nda Başbakan Erdoğan konuşma yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çırağan Sarayı'ndaki toplantıda konuşan Başbakan Erdoğan, "Irak tarihi dostluk ilişkilerine sahip olduğumuz önemli bir komşumuzdur. Irak halkı bizim için kıymetlidir. Biz Türkiye olarak kendimizi Irak halkının kardeşi olarak görmekteyiz. Irak halkının mutluluğu bizim mutluğumuz, acısı bizim acımızdır. Ortak kültürü, ortak inançları paylaştığımız Irak halkıyla geçmişte olduğu gibi gelecekte de beraber olacağız .Ortadoğu bölgesi bügün pekçok sorun ile karşı karşıya bulunmaktadır. Karmaşık ve çok boyutlu olan bu sorunlar, bölge halkının yaşam potansiyelini arttıracak ekonomik potansiyelin önüne geçmektedir. Irak'ın bugün içinde bulunduğu durum hepimizi ilgilendirmektedir. Türkiye, Irak'a elinden gelen yardımı yapmaktadır ve yapmakta da ararlıdır"

"İÇ BARIŞ VE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMASI IRAK KADAR KOMŞULARI İÇİN DE ÖNEMLİDİR"

Başbakan Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: "Nihai amacımız istikrar ve güvene kavuşmuş kendi halkıyla barışık, komşuları ile iyi ilişkiler içinde olan komşuları için risk ve tehditler oluşmasına izin vermeyen bir Irak'ın inşa edilmesidir. Toprak bütünlüğü ile siyasi bütünlüğünün koruması, iç barış ve güvenliğini sağlaması Irak kadar komşuları için de önemlidir. Irak'taki olumsuz şartların sürmesi bölgesel barış ve istikrar içinde riskler ve tehditler oluşturmaktadır. Türkiye bu olumsuzluklardan en fazla etkilenen ülkelerin başında gelmektedir. Bu bakımdan bugün yapacağınız konuşmalar ve alacağınız kararlar Irak'ın komşu ülkelerin ve bölgenin geleceği açısından son derece önemlidir" Ulusal ve uluslararası törerle mücadaleye vurgu yapan Erdoğan, "Irak içindeki terörist oluşumların Irak yönetimine verdiği sıkıntı kadar Irak'ın belli bölgelerine yerleşen terörist grupların komşu ülkelere zarar veriyor olması da önemli ve acil önlem alınması gereken bir sıkıntı sebebidir. Irak'ın durumunu iyileştirilmesi Irak'taki güvenlik şartlarının olumluya dönmesi, siyasi uzlaşı ve yeniden yapılanma gibi konuların başarılması, Irak yönetimini temel sorumluğudur" dedi.

"ORTAK GELECEĞİMİZİ ORTAK HAREKET EDEREK KURMALIYIZ"

Erdoğan, komşu ülkelere ve uluslarası camiya düşen sorumluluğu ise şöyle açıkladı: "Irak'ta istikrarın, güvenin, siyasi, uzlaşma için atılacak adımlar desteklenmelidir. Irak'ın da yerine getirmesi gereken sorumlulukları bulunmaktadır. Şunu çok iyi anlamalıyız herkesin güven ve emniyet içinde olmadığı belli bir refah seviyesine ulaşmadığı bir ortamda kimse kendini emniyet ve güven içinde bulamaz. Biz tüm bölge için tüm insanlık için refah demokrasi emniyet ve güvenlik temin etmeliyiz. Ortak geleceğimizi ortak hareket ederek kurmalıyız. Bizlere düşen sadece kendimizi düşünerek ve kısa vadeli çıkarlarla hareket etmek değil. Umumi bir güvenlik ve istikrar ortamı oluşturmak için uzun soluklu olarak ortak hareket edebilmektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious