Irak heyeti 'terör' için geliyor

Irak heyeti 'terör' için geliyor .14739
  • Giriş : 25.10.2007 / 08:40:00

Irak, bugün Ankara'ya üst düzey bir heyet gönderiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Heyette Irak Ulusal Güvenlik Bakanı Şirvan Vaili'nin de olması bekleniyor.

Vaili, Irak tarafından terör örgütü PKK ile mücadele görevi için de atanan isimdi.

Irak'ın Ankara Büyükelçiliği, bugün gelmesi planlanan heyette Irak Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı yetkililerinin yer alacağını kaydetti.

Babacan'ın dünkü Bağdat ziyareti sırasında Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Ankara'ya üst düzey bir heyet göndermek istediklerini belirtmişti.

Babacan ise Bağdat dönüşü bu heyete ilişkin olarak, "Biz, bu heyetin mutlaka somut önerilerle Ankara'ya gelmesini, aksi halde böylesine bir ziyaretin hiçbir faydası olmayacağını ilettik. Yetkilendirilmiş, üst düzey ve somut önerilerle gelecek bir heyetin ancak tarafımızdan kabul göreceği ve görüşmelerin sonuç getirebileceğini açıkça belirttik" demişti.

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının aktardığına göre, üst düzey Irak heyetiyle yapılacak görüşmelerde, PKK'nın Irak'tan çıkarılması için atılabilecek tüm adımların gündeme gelmesi öngörülüyor.

Kaynaklar, heyetin temaslarına önem verdiklerini belirterek bu ziyaretin Irak için son bir şans olabileceği uyarısında bulundu.

Üst düzey güvenlik ve siyasi yetkililerden oluşacak heyetin, Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yetkilileriyle görüşmesi bekleniyor.

Irak'ın heyet gönderme talebi sınır ötesi operasyon tezkeresinin Meclis'ten geçmesinin hemen ardından gündeme geldi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak heyet gönderme isteğini Ankara'ya iletti.

Uzun süre belirsizliğini koruyan heyetin ziyareti Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın dünkü Bağdat temaslarının ardından kesinleşti.

Irak heyetinde terörle mücadele anlaşmasının müzakerelerinde de yer alan yetkililerin bulunması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious