Irak hükümeti kimyasala tövbe dedi!

Irak hükümeti kimyasala tövbe dedi!.8965
  • Giriş : 14.01.2009 / 08:49:00

Irak hükümeti, kimyasal silahların geliştirilmesi, üretilmesi, stoklanması ve kullanılmasını yasaklayan uluslararası sözleşmeyi kabul ettiğini bildiren belgeyi BM'ye sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM'den yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban Ki-mun'un Irak hükümetini silahsızlanmaya ve silahların yayılmasına karşı olan tutumundan dolayı kutladı. Açıklamada, Irak'ın sözleşmeyi onaylayan 186. ülke olduğu ve sözleşmenin 30 gün sonra Irak'ta yürürlüğe gireceği belirtildi.

Ban, uluslararası sözleşmeyi imzalamayan ve onaylamayan ülkeleri de uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması kapsamında biran önce sözleşmeyi imzalayıp onamaya çağırdı.

Aralarında Mısır, Kuzey Kore, Somali ve Suriye'nin bulunduğu bazı ülkelerin 1997 tarihli uluslararası sözleşmeyi imzalamadıkları, İsrail ve Myanmar gibi bazı ülkelerin ise sözleşmeyi imzaladıkları ancak onaylamadıkları biliniyor.

Irak'ın Saddam Hüseyin döneminde kimyasal silahlara sahip olduğu 1991'deki Körfez savaşının ardından BM silah denetçileri tarafından ortaya çıkarılmış, ancak 2003 yılında Irak savaşının başlamasından hemen önce BM denetçileri Irak'ta hala bu tür silahların bulunduğuna ilişkin bir kanıt bulamamıştı.

ABD, silah denetçilerinin raporuna rağmen, elinde Irak'ın kitle imha silahları olduğuna dair kanıtlar olduğunu ileri sürerek 2003 yılının mart ayında Irak'a harekat düzenlemişti. Washington yönetimi Irak savaşının başlamasından yıllar sonra, savaşın en büyük gerekçesi olarak gösterdiği kitle imha silahlarının Irak'ta bulunduğuna dair istihbarat raporlarının doğru olmadığını itiraf etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*