'Irak hükümeti kontrolü sağlamalı'

  • Giriş : 17.01.2007 / 00:00:00

ABD başkanlık seçiminin olası adaylarından New York senatörü Hillary Clinton, Başkan George W. Bush'un Irak'a daha fazla asker gönderme kararını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak ve Afganistan'ı kısa bir süre önce ziyaret eden Clinton, NBC televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "Irak hükümeti, Bağdat ve ülkenin diğer bölgelerinin kontrolünü sağlamak için siyasi ve askeri karar alma yükümlülüğünü üstlenmedi" diye konuştu.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve askeri yetkililerle görüşen Clinton, "Bush'un stratejisinin başarı şansının fazla olduğunu sanmıyorum. Amerikalı askerlerin aşamalı olarak Bağdat dışına, sonra da Irak dışına konuşlanmalarından yanayım, böylece kendilerini bir iç savaşın içinde bulmayacaklarından emin oluruz" diye konuştu.

BULGARİSTAN ASKER ÇEKMİYOR

Öte yandan, Bulgaristan, Irak'ta az sayıda bulunan askerlerini çekmeyeceğini bildirdi.
Savunma Bakanı Vesselin Bliznakov, Bağdat'ın kuzeydoğusundaki Eşref mülteci kampını korumakla görevli 154 askerin görevlerini sürdürmesi için ABD ile uzlaştıklarını, görev süresi dolan askerlerin yerine yenilerinin gönderileceğini belirtti.

RUS İŞ ADAMI KAYIP DEĞİL

Bu arada, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus iş adamı Petr Makayikin'in Ekim 2006'dan bu yana kayıp olduğu ve kaçırıldığı yolundaki Rus medyasının haberlerini yalanladı.

Bakanlık sözcüsü Mihayil Kamyinin, bir Rus inşaat şirketinin müdürü olan ve Süleymaniye'de 15,7 milyon dolara bir beş yıldızlı otel inşaatı için 150 bin dolar avans alan Makayikin'in dolandırıcılıktan yargılanabileceğini belirtti.
İnşaata henüz başlanmadığını ve avansın iade edilmesi gerektiğini söyleyen sözcü, Irak adli makamlarının soruşturmaya başladıklarını ve çok yakında olayın mahkemeye intikal etmesinin beklendiğini kaydetti.

Rus NTV televizyon kanalı, 44 yaşındaki Makayikin'in Ekim 2006'da yerel bir işletmeyle bir otel inşaatına şirketinin katılımı konusunu görüşmek üzere Süleymaniye'ye gittiğini ve kendisinden o zamandan beri haber alınamadığını duyurmuştu.

Haberde, Petr Makayikin'in eşi Svetlana'nın kocasının kaçırılması olayında Iraklı şirket yöneticisini suçladığı ve bu kişinin Rus iş adamının serbest kalması için telefon ederek 150 bin dolar istediğini ileri sürdüğü belirtilmişti.
Makayikin ailesinin Moskova'daki Amerikalı diplomatlardan yardım aldığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious