Irak için 12 bin takviye asker daha

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

ABD Başkanı George W. Bush, Irak'a 12 bin takviye asker daha yollamak için kolları sıvadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, Kongre'yi kontrol eden Demokratların ek savaş bütçesini Irak'tan çekilme şartına bağlamasıyla iyice köşeye sıkışsa da Irak'a 12 bin takviye asker daha yollamak için kolları sıvadı. NBC'nin haberine göre Pentagon, Bush'un yeni Irak stratejisi kapsamındaki 21 bin 500 takviye askerle yetinmeyip Irak'a 12 bin Ulusal Muhafızı daha bu ülkeye sevke hazırlanıyor. Pentagon kaynaklarına dayanan haberde, 12 bin yedek asker talimatının Savunma Bakanı Robert Gates'in onayını beklediği, bunların 2008 başı Irak'a konuşlandırılmaya başlanabileceği kaydedildi.
Tüm bunlar Irak'taki şiddete derman olmazken dün son olarak Sünni direnişinin kalesi konumundaki Ramadi'de bir polis kontrol noktasında 'direnişçilerin son silahı' olan zehirli klor yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısında ikisi polis en az 25 kişi öldü, 30 kişi yaralandı. ABD ordusunun 'Kara Kartal' operasyonuna giriştiği Divaniye'de ise isyancı Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi ordusu ile ABD askerleri arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda çok sayıda ölü olduğu belirtiliyor.
Pew araştırma şirketinin Amerika çapında gerçekleştirdiği son kamuoyu araştırması ise Amerikalıların yüzde 52'sinin Irak konusunda orduya yüzde 60'ının ise medyaya inanmadığını ortaya koydu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious