Irak işgaline 'e-miting'le protesto

  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

DİSK, KESK ve meslek odaları, Irak'ın işgalinin 4. yıl dönümü dolayısıyla 20 Şubat-20 Mart 2007 tarihleri arasında internette miting yapmayı da içeren bir kampanya düzenleyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kampanyanın hedefleri, “Irak işgalini protesto”, “ABD'nin Orta Doğu politikalarını protesto”, “AKP'nin ABD yanlısı politikalarını teşhir” ve ”Barış için mücadelenin yükseltilmesi” olarak belirlendi.

Kampanya için bir logo belirlenecek, duvar gazetesi, afiş, bildiri, broşür ve stikerlar hazırlanacak, basın kuruluşları için bilgi notları ve reklam spotları oluşturulacak.

Irak işgali nedeniyle yaklaşık 1 milyon kişinin yaşamını yitirdiği vurgusu yapılacak kampanyada, düzenlenecek etkinliklere de 1 milyon kişinin katılımı sağlanmaya çalışılacak.

Kampanyanın sloganı, “Irak'ta işgale ve savaşa dur de ilk bombanın atıldığı 20 Mart 20.00'de (20M20) bir ses ver... Bir ışık yak...” olarak belirlendi.

Türkiye çapında ve illerde yapılacak çalışmalar katılımcı örgütler tarafından birlikte yürütülecek. Örgütler kendi bağımsız etkinliklerini de yapabilecek. Yapılması planlanan ortak etkinlikler arasında “barış zinciri oluşturma”, “barış şenlikleri” ve “pazar yerlerinde tencere/düdük eylemleri” bulunuyor.

Kampanyanın, 19 Şubat 2007'de genel başkanlar düzeyindeki katılımla kamuoyuna duyurulması öngörülüyor. Panel, açık oturum ve konferansların düzenleneceği kampanyada, ayrıca kahvehane, iş yeri düzeyinde de toplantılar yapılması planlanıyor.

Kampanya, ABD'nin Irak'ı bombalamaya başladığı 20 Mart saat 20.00'deki eylemle sona erecek. Eylemde, ışıklar 10 dakika boyunca kapatılarak mumlar yakılacak ve “Savaşa dur” çağrısı yapılacak.

MİTİNG ALANI İNTERNET

Kampanyada, alışılmış protesto gösterilerinin dışında “e-miting” yöntemine başvurulacak. Oluşturulacak “20M20” isimli internet sitesinde e-miting düzenlenecek.

Miting, internet kullanıcılarının siteye girerek belli bir süre burada kalmasını veya Irak işgaline karşı elektronik ortamın sağladığı olanakları kullanarak görüş belirtmesini içeriyor.

Bu yolla 20 Martta yapılacak eyleme katılımın artırılması ve katılımcılara moral güç sağlanması hedefleniyor.

PROTESTOLARIN YENİ ADRESİ

Türkiye'de ilk sanal mitingi 1996 yılında “İnterneti öldürmeyin” talebiyle gerçekleştirilmişti. İnternetin yaygınlaşmasına paralel olarak bu ortamda düzenlenen protestolar da artıyor. Bugün internet üzerinden hemen her konuda imza kampanyaları düzenleniyor.

İnterneti protesto eylemlerinde bir araç olarak kullanan grupların başında küreselleşme karşıtları geliyor. İnternette bir araya gelen küreselleşme karşıtları, görüş alışverişinde bulunup, dünyanın farklı noktalarında çeşitli ülkelerden onbinlerce insanın katıldığı büyük eylem organizasyonlarını yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious