Irak 'iyi' ABD-İran ilişkisinden yana

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin danışmanı ve hükümet sözcüsü Ali El Dabbagh, ABD ile İran arasında daha iyi ilişkiler kurulmasının Irak'a yardımcı olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla ABD'yi ziyaret eden Ali El Dabbagh, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, "Irak'taki olaylara İranlılar'dan gelen bir müdahale var, bunu reddedemeyiz. ABD ve İran arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve bu ilişkilerin daha iyi duruma getirilmesinin, İranlıların Irak'a yönelik müdahelelerini azaltabileceği kanısındayız" diye konuştu.

Basın toplantısında Irak'taki ABD varlığına da değinen Dabbagh, ABD güçlerinin Irak'tan erken çekilmelerinin Irak'taki direnişçiler için bir zafer olacağını ve Irak Parlamentosu'na yapılan son saldırının bu görüşünü desteklediğini savundu.

Dabbagh, "Erken geri çekilmenin Irak Parlamentosu'na karşı saldırı düzenleyenler için büyük bir ödül olacağı ve bunun Irak'ta, hiç kimsenin istemediği bir iktidar boşluğu yaratacağı kanısındayız" dedi.

Irak'ta eğitilen güvenlik güçlerinin 2007 yılı sonuna dek ülkede güvenliğin sağlanması konusunda daha fazla sorumluluk alacak duruma geleceklerini umduklarını belirten Dabbagh, Amerikalıların ne zaman çekilecekleri konusundaki görüşmelerin de o zaman başlamasını istediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious