Irak kaybolan helikopterini arıyor

Irak kaybolan helikopterini arıyor .22767
  • Giriş : 04.03.2008 / 16:26:00

Irak'ın kuzeyinde çıkan bir kum fırtınasında Irak ordusuna ait bir nakliye helikopterinin kaybolduğu ve ABD ile Irak güçlerinin helikopteri bulmaya çalıştıkları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak ordusundan yetkililer, Rus yapımı Mi-17 nakliye helikopterinin, Selahattin eyaletinin kuzey tarafında çöllük bir arazide kum fırtınasına yakalandıktan sonra kaybolduğunu belirttiler. Arama çalışmalarına ABD ve Irak ordusuna ait helikopterlerin yanı sıra kara askerlerinin de katıldığı ve askerlerin bölgeyi ev ev dolaşarak halka helikopter görüp görmediklerini sordukları kaydedildi.

Helikopterin dün TSİ 13.00 sularında kaybolduğu belirtiliyor. Ninova eyaletinden bir polis yetkilisi, helikopterle irtibatlarını bir kum fırtınası sırasında kaybettiklerini açıkladı.

Amerikan ordusundan Yüzbaşı Stephen Bomar da koalisyon güçlerinin, Irak askerleri ile birlikte arama çalışmalarına katıldıklarını söyledi.

Irak ordusundan başka bir yetkili ise radyo bağlantısı kurmayı başardıkları helikopter pilotlarının, kum fırtınasından dolayı mecburi iniş yapmak zorunda kaldıklarını kaydetti.

Saddam'ın devrilmesinin ardından hava gücünü yeniden kurmaya çalışan Irak ordusunda helikopterler genellikle asker taşıma da ve keşif amaçlı kullanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious