Irak Meclis Başkanı çatışma istemiyor

Irak Meclis Başkanı çatışma istemiyor.14739
  • Giriş : 08.11.2007 / 12:06:00

Irak Meclis Başkanı Mahmud el Meşhedani, beraberindeki heyetle birlikte Kuzey Irak'taki Erbil kentine gelerek Bölgesel Kürt Parlamentosu'nu ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bölgesel Kürt Meclisi Başkanı Adnan Müftü'nün açtığı oturumda konuşan Meşhedani, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Türkiye'nin kaygılarını anladıklarını söyledi. Meşhedani, sorunun görüşmeler yolu ile halledilmesinin daha doğru olduğunu düşündüklerini belirtti.

Türk askerinin Irak sınırındaki yığınağı ve PKK sorununun Irak'ı ‘tek set' haline getirek ülke insanının zorluklar karşısında birleştiğini bir kez daha ortaya koyduğunu öne süren Meşhedani, “Değerli komşumuz Türkiye'ye ve dünyaya sesleniyoruz” derken, sorunun yapıcı ve barışçıl yollarla çözmekten yana olduklarını belirterek deneyimlerine dayanarak ‘sıcak çatışmanın' çözüm olmayacağını bildiklerini söyledi. Erbil'i ‘Irak’ın ikinci başkenti olarak’ tanımlayan Meşhedani, Kürt bölgesinin Irak'ın demokratik ve birleşik yapısının vazgeçilmez unsuru olduğunu anlattı. PKK konusunda bölgesel Kürt hükümeti ile yürüttükleri ortak görüşme ve çabaların verimliliğine değinen Mahmud el Meşhedani, Iraklılar'ın birlikte hareket edebildiklerini kanıtladıklarını söyledi. Meşhedani, “Başka ülkelerin topraklarının bize terör saldırısı yapılması için kullanılşmasını kabul etmediğimiz gibi, bizim topraklarımızın da komşularımıza zarara vermek için kullanılmasına izin vermeyceğiz” diyerek Irak'taki PKK varlığına tepkilerini ortaya koydu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious