Irak meclisinde cep telefonu melodisi krizi

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Irak'ta Şii İttifakı'ndan kadın Milletvekili Gufran El Saadi, Pazartesi günü telefonunun mecliste çalması nedeniyle Meclis Başkanı Mahmud Meşhadani'nin korumalarının kendi korumasına ve şahsına saldırıda bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ta 15 Aralık'ta yapılan genel seçimlerin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen hükümetin kurulamamasına neden olan anlaşmazlıklara şimdi de zamansız çalan cep telefonu krizi eklendi.

Şii İttifakı'nın kadın Milletvekili Gufran El Saadi, kendisinin ve korumasının meclis başkanına bağlı güvenlik görevlileri tarafından tartaklandığını basın toplantısında açıkladı. El Saidi, mecliste konu ile ilgili açıklama yapmasına Sünni Meclis Başkanı Mahmud el Maşhadani'nin izin vermediğini ve bundan dolayı bazı milletvekilleri oturumu terk ettiğini ifade etti.

El Saadi, "Irak halkına seslenmek ve meclisimizin altında ne tür işler döndüğünü herkese bildirmek istiyorum. Pazartesi günü, yanımda bir korumam vardı. Telefonum çalınca açmak istedim, ancak açmadım. Yakında meclis başkanının televizyon yayını varmış, kapattım. Telefonumu tekrar çalınca, meclis başkanının korumalarla tartıştı, daha sonra benim korumamı döverek yere attılar. 30'a yakın kişi saldırdı. Korumaların arasına girdim. Ondan sonra benim de çarşafım açıldı, saçım başım göründü. Bunların hepsi meclis binası içinde yaşandı. Biz gerçeklerin ortaya çıkmasını ve suçluların cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.

Öte yandan El Saidi'nin cep telefonunun, bir Şii marşının melodisi ile çaldığı belirtildi.

Mecliste bu olayların yaşanmasının ardından Meşhadani'nin korumasına silahlı saldırı düzenlendiği iddia edildi.

Irak Meclisi'nde cep telefonu melodisi nedeniyle bile büyük kavgaların çıktığı bir sırada Başbakan adayı Nuri El Maliki önümüzdeki günlerde ulusal birlik hükümetini açıklamaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious