Irak meclisinin 'iç tüzüğü' hazırlandı

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Iraklı partiler arasında kurulan bir heyet tarafından meclis iç tüzüğü taslak halinde hazırlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak Meclisi İç Tüzük Hazırlama Komitesi 4 gündür devam eden çalışmalarını noktaladı. Heyetin hazırladığı taslağın Çarşamba günü toplanacak mecliste kabul edildiği taktirde yürürlüğe gireceği belirtildi. Irak Meclisi İç Tüzük Hazırlama Komitesi'nden Kürt İttifakı üyesi Muhsin El Saddun, Şii İttifakı üyesi ve Türkmen Milletvekili Abbas Beyati ve Şii İttifakı'ndan Hasan El Sanid meclis iç tüzüğünün hazırlandığını açıkladı.

Komitenin 4 gündür çalıştığını kaydeden Muhsin El Saddun, "Bazı maddelerin değişimi ve bazı maddelerin kaldırılarak yerlerine yeni maddelerin getirilmesini görüştük. Çok sayıdaki komiteleri birleşitirip yeni komiteler kurduk. Bugünkü görüşmemiz bir müsvette haldindedir. Önümüzdeki Çarşamba günü bu müsvedde mecliste tartışılacak.

Bazı konuları yarın da görüşeceğiz. Hepimiz gece gündüz çalıştık ve iç tüzüğü hazırladık. Bu meclis için ufak bir anayasadır. Önümüzdeki 4 yıl beraber çalışacağız." diye konuştu.

Şii İttifakı üyesi ve Türkmen Milletvekili Abbas Beyati ise, daha önce kurulan 27 komisyonu 9 komisyona düşürdüklerini ifade ederek, 'Taslak olarak meclise iç tüzüğü sunacağız. Meclis bu tüzüğü kabul edip etmeyeceğni kararlaştıracak." dedi.

Şii İttifakı'ndan Hasan El Sanid ise , "Bir ağızla konuştuk. Aynı görüşle biraraya geldik. 4 yıl içinde çeşitli kanunları milletimizin hizmetine sunup onaylayacağız. Çeşitli maddeler iç tüzüğe eklendi" açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious