Irak ordusundan büyük operasyon

Irak ordusundan büyük operasyon.14102
  • Giriş : 14.06.2008 / 22:17:00
  • Güncelleme : 14.06.2008 / 21:56:12

Irak ordusunun Amerikan birlikleriyle birlikte Amara kenti ve civarında Şii milislerine yönelik operasyon başlatmak üzere olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adının açıklanmasını istemeyen bir yerel polis yetkilisi, Amara ve civarında çok sayıda Irak ve Amerikan birliklerinin bulunduğunu, birliklerin güvenlik planını uygulamak üzere hazır beklediğini ve Şii milislerine atıfta bulunarak, operasyonunun "kanunsuzlara" yönelik olduğunu belirtti.

Amara'da bulunan bir AFP muhabiri de, cumadan beri Irak ve Amerikan birliklerinin kentin ana arterlerini ve girişlerini kontrol ettiğini aktardı.

Amerikan komutanlığı da Irak ordusunun güdümünde planlı bir operasyon söz konusu olduğunu açıkladı, ancak operasyon tarihi konusunda bilgi vermedi.

Radikal Şii lideri Mukteda Sadr'a bağlı güçlü milis Mehdi Ordusu sözcüsü, dün bir açıklama yapmış ve "gelecek hafta Amara'da bir operasyon yapılacak. Operasyonun başarısı için Irak ordusuyla işbirliği yapabiliriz" demişti.

Başkent Bağdat'ın 365 kilometre güneyinde bulunan ve Şiilerin çoğunlukta yaşadığı Amara kenti İran sınırına yakın ve bölgede güneydeki Basra ve Bağdat'ın Sadr mahallesinde son aylarda çıkan çatışmalardan kaçan milislerin bulunabileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious