Irak Parlamentosu olağanüstü toplanacak

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Irak parlamentosunun lokantasında bir intihar komandosunun kendisini havaya uçurmasından sonra, parlamentonun yarın olağanüstü toplanacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak devlet televizyonu Irakiye'ye konuşan Parlamento Başkanı Mahmud El Meşedani, meclisin yarın sabah olağanüstü toplanarak, terörü lanetleyeceğini söyledi.

Irak parlamentosu dini tatil günü olması nedeniyle cuma günleri toplanmıyor.

Bu arada, saldırıda ölen milletvekillerinin sayısının 3'e yükseldiği bildirildi. Irakiye televizyonu, saldırıda 3 milletvekilinin öldüğünü duyurdu, ancak adlarını vermedi

Güvenlik yetkilileri, ölenlerden birinin Sünni Ulusal Diyalog Cephesi milletvekillerinden Muhammed Avad olduğunu bildirirken, diğer iki milletvekilinin kayıp olduğunu ve öldüklerinin var sayıldığını söyledi.

Yetkililer, saldırıda iki milletvekilinin de ağır yaralandığını ifade etti.

Şii Fadila Partisinin milletvekili Muhlis El Zemili, ölen vekillerden birinin Kürt olduğunu ifade etti. El Zemili, saldırıda Şii lider Mukteda El Sadr'ın partisine bağlı 6 milletvekilinin de yaralandığını kaydetti.

Öte yandan, saldırının ardından güvenlik güçlerinin Irak parlamento binasını, milletvekilleri dahil, giriş ve çıkışlara kapattığı bildirildi.

Yetkililer, parlamentodaki güvenliğin bu sabah, saldırı olabileceği kuşkusuyla, binaya giren insanları köpeklere koklatarak kontrol ettiğini ve içeri girmesine izin verdiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious