Irak petrol ve doğalgazı Türkiye'den Avrupa'ya gidecek

  • Giriş : 10.03.2008 / 11:15:00

Irak ham petrol ve doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya ihraç edilmesi öngörülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak ham petrol ve doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya ihraç edilmesi öngörülerken, bu yöndeki çalışmalara hemen geçilmesi planlanıyor.

Irak Milli Petrol Şirketi SOMO'dan üst düzey bir heyet 24 Martta Türkiye'ye gelerek, Hükümet yetkilileri ve diğer ilgili kuruluşlarla detaylı çalışmalara başlayacak.

SOMO heyetinin, Türkiye ile Irak'taki bazı petrol yataklarının işletilmesi, yeni petrol rafinerileri ile boru hatlarının inşa edilmesi ile Irak'ın ham petrol ihracatının arttırılması konusunda ortak çalışma planı hazırlayacağı belirtiliyor.

Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının, yapılacak yeni ilave boru hatlarıyla güçlendirileceğine de dikkati çeken yetkililer, bu ay sonundaki görüşmelerde önemli ön anlaşmalar sağlanabileceğine işaret ediyorlar.

Buna göre Irak'ta çıkarılacak ham petrol ve doğal gaz, Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine ihraç edilecek.

-TEK TRANSİT ROTA TÜRKİYE...-

Bu arada Irak'ın petrol ve doğal gazının Avrupa'ya ihraç edilmesinde, tek 'uygulanabilir rotanın' Türkiye olduğu konusunda, Iraklı yetkililerin de hem fikir olduğu belirtiliyor.

Irak'ın, enerji kaynaklarını Avrupa'ya ihraç etmesi açısından, Türkiye'nin jeostratejik bir zorunluluk olduğunun altını çizen yetkililer, bölge ülkelerinde, enerji altyapısı açısından da en hazırlıklı ülkenin Türkiye olduğunu vurguluyorlar.

Yetkililer, Irak'ın, Avrupa'ya yapacağı petrol ve doğal gaz ihracatında, Türkiye'nin dahil olmadığı diğer tüm enerji rotalarının, Irak enerji kaynaklarının pazarlanması açısından ekonomik olmadığını, Suriye rotasının da sadece Akdeniz için geçerli bir rota olduğunu, Avrupa'ya doğrudan ihracat imkanı sağlamayacağını ifade ediyorlar.

Türkiye'nin, Irak'ın henüz tam olarak tespit edilememiş doğal gaz yataklarının bulunması ve işletilmesinde de, Irak ile ortak hareket edebileceği, Irak doğal gazının, Türkiye ile Avrupa pazarlarına ulaştırılmasının, Avrupalıları, sadece Rusya'ya bağımlı olmaktan da kurtaracağı belirtiliyor.

Yetkililer, Irak'ın ilerideki doğal gaz potansiyelinin altını çizerken, Irak'ın, bölge ülkeleri doğal gazının boru hattıyla Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını öngören Nabucco projesine de büyük katkı sağlayabileceğini de vurguluyorlar.

-IRAK'IN PETROL POTANSİYELİ-

Dünya ispatlanmış üretilebilir petrol rezervlerinin 1 trilyon 189 milyar varil civarında olduğunu belirten uzmanlar, Irak'ın ispatlanmış üretilebilir petrol rezervleri 115 milyar varil olduğunu, yani dünya rezervlerinin yaklaşık yüzde 10'una karşılık geldiğini hatırlatıyorlar.

Ancak ispatlanmış rezervlerin dışında, Irak'ın henüz aranmamış petrol rezervlerinin de ciddi miktarda olduğu tahmin ediliyor.

ABD Enerji Bakanlığı tahminlerine göre, özellikle Batı Çölündekiler başta olmak üzere, söz konusu potansiyel rezervler 100 milyar varil, U.S. Geological Survey'e göre ise 45 milyar varil. Diğer bir ABD tahminine göre Irak'ın potansiyel rezervleri 215 milyar varil civarında bulunuyor.

Irak petrol sahalarının, yıllar süren savaşlar ve ambargoların da etkisiyle uzun süredir modern teknolojiden uzak, verimsiz biçimde işletildiğinin altını çizen uzmanlar, Irak sahalarının arama ve üretim maliyetleri, dünya ortalamalarına göre büyük oranda düşük olduğunu, bu durumunda ispatlanmış ve potansiyel rezervlerinin yanı sıra bu ülkeyi ekonomik ve stratejik anlamda da öne çıkaran bir diğer önemli özellik olduğunu ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious