Irak petrolünde politik tehdit

Irak petrolünde politik tehdit.10455
  • Giriş : 29.06.2009 / 11:35:00

İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesi, Irak'ta yaşanan politik anlaşmazlıkların ülkedeki petrol sahalarında petrol aranması hakkına ilişkin bugün başlayacak ihaleleri tehdit ettiğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünyanın önde gelen petrol şirketlerinin yöneticilerinin bugün, 2003'de ülkenin işgalinden bu yana bu alanda yapılacak ilk ihaleye teklif vermek üzere Bağdat'a gitmekte olduklarını kaydeden Times, dünyanın üçüncü büyük petrol rezervinin çekiciliğine kapılan bu çok uluslu büyük şirketler arasında BP, Royal Dutch Shell ve ExxonMobil gibi markaların bulunduğunu hatırlattı.

Irak hükümetinin şeffaflık adına ihale sürecini TV'den canlı olarak yayımlayacağına da dikkat çeken Times, hükümetin böylece Parlamento komisyonu tarafından yapılan “yolsuzluk” ve “yasa dışılık” uyarılarını bertaraf etmeye çalıştığını yazdı.

Gazetede Irak parlamentosu Petrol ve Gaz Komisyonu üyesi milletvekili Nurettin El Hayali'nin yasaların Petrol Bakanlığı'na Parlamento'nun onayı olmadan ihale sonuçlandırma hakkı vermediğine dair sözlerine de dikkat çekildi.

43 milyar varillik ihalede 41 uluslararası şirketin yarışacağına da işaret eden Times, yaşanan bu son tartışmaların Bölgesel Kürt Yönetimi'nin kuzey Irak'taki petrol sahalarıyla ilgili olarak Bağdat'ın onayını almadan yabancılara lisans vermesinin yarattığı politik kafa karışıklığını artırabileceği uyarısında da bulundu.

Times, yakın zamanda Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden ihracına başlanmasının Bağdat'ta siyasi tansiyonu yükselttiğini de öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*