Irak polisi, kimyasal saldırıyı önledi

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Amerikan ordusu, Irak polisinin El Kaide mensubu bir intihar saldırganını yakalayarak kimyasal bir saldırıyı önlediğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ordudan yapılan açıklamada Irak'ın Ramadi kentinde bomba yüklü bir araçtaki fitili ateşleyen ancak düzeneğin çalışmaması sonucu bombayı patlatamayarak yakalanan saldırganın aracında klor bulunduğu belirtildi. Açıklamada araçta 2 ton patlayıcı madde ve 19 bin litre klor ele geçirildiği kaydedildi.

El Kaide örgütünün en çok saldırı düzenlediği kentlerden biri olan Ramadi'de bu ay başlarında klor yüklü üç araçla düzenlenen bombalı saldırıda 2 polis ölmüş, 350'den fazla kişi hastaneye kaldırılmıştı. Bugüne kadar sivillere ve güvenlik güçlerine yönelik düzenlenen 7 farklı kimyasal saldırı, EL Kaide'nin yeni bir saldırı taktiği geliştirdiği endişelerini artırmıştı.

ABD ordusundan yapılan açıklamada saldırganın araçtaki bombaları, Cezire polis karakolu önünde patlattığı ve 150 metre yakınında da bir su deposu bulunduğu kaydedildi. Açıklamada, aracın bomba yüklü olduğunu ve saldırganın bombaları patlatmaya çalıştığını fark etmesi üzerine polisin saldırganı yakaladığı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious