"Irak polisi: Suç fabrikası"

  • Giriş : 04.10.2007 / 15:30:00

Irak'ta kaybolan ABD silahlarıyla ilgili yeni bir gelişme!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'taki Amerikan Büyükelçiliği'nin yaptığı bir araştırma, Irak İçişleri Bakanlığı ile Irak polis teşkilatının bazı yetkililerinin ABD ordusu tarafından temin edilen binlerce silahın kaybolması olayına karışmış olabileceğini gözler önüne serdi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki hükümetindeki yolsuzlukların ele alındığı ve 21 Eylül'de açıklanan raporda, çok sayıda yolsuzluk iddiasının hedefindeki bakanlık, "Kanun kisvesinde hareket eden bir suç fabrikası" olarak nitelendiriliyor.

Raporda, "Bakanlık, adam kaçırma, rüşvet ve hırsızlık gibi suçlar işleyen organize suç işleyenlerin yuvalandığı bir yer olmuş" deniliyor.

Irak'taki kurumlar bünyesindeki yolsuzluklarla mücadele etmek için kurulan Kamu Namusu Komisyonu (CPI) İçişleri Bakanlığı'nın personeli hakkında 636 soruşturma açmış bulunuyor.

Amerikan Büyükelçiliği, soruşturmalardan sadece 6 mahkumiyet çıktığını, bunun da bakanlığın Maliki'nin partisi Şii Dava Partisi'nin siyasi uzantısı olduğunu ortaya koyduğunu belirtiyor.

Amerikan ordusunun sözcülerinden Albay Daniel Williams ise Ocak 2007'de ulusal polis teşkilatının başına yeni bir komutan atanmasının, olayların seyrini değiştirdiğini belirterek, bu yeni komutanın 2 polis birimi, 9 tümen ile 17 tabur şefini değiştirdiğini söyledi.

Williams, İçişleri Bakanı Cevad Bolani'nin de çok sağlam bir içişleri dairesi kurduğunu ve bu dairenin, Basra'da 480 kişilik bir birliği feshettiğini, El Anbar'da vilayet emniyet müdürünü gözaltına aldığını, 40 albayı emekliye ayırdığını, 30 generali yolsuzluk yüzünden ya gözaltına aldığını ya da işten attığını, insan hakları ihlalleri ya da suç faaliyetleri yüzünden de 14 bin polis ve memuru azlettiğini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious