Irak politikası netleşecek

  • Giriş : 31.12.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmesi sonrası Türkiye'nin izleyeceği politikanın bakanlar kurulu toplantısından sonra netleşeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdağ, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda ise "Cumhurbaşkanının nasıl seçileceği konusu Anayasa'da çok açık, sağa sola çekip eğip büğmeye gerek yok. Millet bu meclisi ve hükümeti belirledi, mecliste cumhurbaşkanını seçecek." dedi.

Kurban Bayramı ile yeni yıl tatilini geçirmek üzere Erzurum'a gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, valilik tarafından Öğretmen Evi'nde düzenlenen bayramlaşmaya katıldı. Bayram namazını Ulu Cami'de kılan Bakan Akdağ, Palandöken'deki Otel Polat'ta sabah kahvaltısını yaptı, ardından da evine geçerek aile fertleri ile bayramlaştı. Öğle saatlerinde ise mezarlıktaki yakınlarını ziyaret eden Bakan Akdağ, saat 13.00'te Öğretmenevi'nde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Burada Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, 9. Kolordu Komutanı Nejat Beg, Erzurum milletvekilleri Muzaffer Gülyurt, Ömer Özyılmaz, Mustafa Ilıcalı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, A.Ü. Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz ile birlikte davetlilerin bayramını kutlayan Bakan Akdağ, daha sonra Numune Hastanesi, Palandöken Hastanesi, Aziziye Kadın Doğum Hastanesi ve Şefkat Evi'ni ziyaret etti.


KAÇAK AFGANLILAR, BAKAN'IN ZİYARETİNDE GÖZYAŞI DÖNKÜ


Numune Hastanesi'nde tedavi gören kaçak Afganlıları da ziyaret eden Bakan Akdağ, geçmiş olsun dileklerinde bulundu ve hastalara çiçek verdi.

İran üzerinden Türkiye'ye kaçak olarak giren ancak aşırı soğuklar nedeniyle donmak üzere iken askerler tarafından bulunarak hastaneye kaldırılan Afganlılar'ın ayak parmakları kesilmişti. Bakan Akdağ'ı karşılarında gören Afganlılar, bayramı ailelerinden ve vatanlarından uzakta hastane yatağında geçirmenin vermiş olduğu buruklukla gözyaşlarına hakim olamadılar. Yaralı Afganlılara sarılarak bayramlarını kutlayan Akdağ, İngilizce bilip bilmedikleri sordu ancak Afganlılar bilmediklerini belirtince, sohbeti kısa tuttu. Akdağ, daha sonra kendi branşı olan çocuk servisine geçerek minik hastalarla yakından ilgilendi.


TÜRKİYE'NİN IRAK POLİTİKASI BAKANLAR KURULUNDA BELİRLENECEK


Hastane çıkışında ise gündemdeki konularla ilgili soruları cevaplandıran Sağlık Bakanı Recek Akadğ, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idamı ile cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili konulara da değindi.

Devrik lider Saddam Hüseyin'in idam edilmesinin Irak tarihine mal olduğunu söyleyen Bakan Akdağ, bundan sonra Türkiye'nin bu ülke ile ilgili izleyeceği politikayı bakanlar kurulunda belirleyeceğini söyledi. Akdağ, "Her zaman Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduk. Komşu bir ülkemiz. Sayın Başbakanımız ve bakanlar kurulundaki arkadaşlarımız ile oturup konuşacağız. Bundan sonraki politikamızla ilgili neler yapılacağı konusunda bir karar verilir. Irak, Türkiye için çok önemli bir toprak parçasıdır." dedi.


"NİSAN AYINA KADAR CUMHURBAŞKANI ADAYI BELİRLEMEYECEĞİZ"


Cumhurbaşkanlığı ile ilgili bir soru üzerine ise Bakan Akdağ, şu açıklamayı yaptı: "Bu konuda Sayın Başbakanımız daha önce açıklamalar yaptı. Nisan ayına kadar bir aday belirleme yapmadık. Cumhurbaşkanının nasıl seçileceği konusunda Anayasanın hükümleri çok açık belirtilmiş. Hiç sağa sola çekip, eğip bükmeye gerek yok. Milletimiz nasıl hükümetini, meclisini belirlediyse, mecliste Cumhurbaşkanı'nı seçmeye muktedirdir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious