Irak programı düzensizmiş

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

ABD'nin Irak'ın tekrar yapılanmasına yönelik programın, "düzensiz ve kötü hazırlanmış" olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD yönetimine bağlı, Irak'ta yeniden yapılandırma faaliyetlerini denetleyen kurumun (SIGIR) başdenetçisi Stuart Bowen, Senato'nun iç güvenlik komitesine sunduğu raporda, Irak'ın yapılanmasındaki kusurlara dikkat çekti ve programı, "düzensiz ve kötü hazırlanmış" olarak niteledi.

Pentagon ile ABD Dışişleri Bakanlığı arasındaki koordinasyon eksikliğini sorunun en büyük gerekçelerinden biri olarak gösteren Bowen raporunda, "ABD Savunma Bakanlığı, Irak'ın savaş sonrası yapılanmasında hiçbir zaman düzgün bir plana sahip olmadı" ifadesine yer verdi.

Irak'ın tekrar yapılanması çabalarıyla ilgili olarak zaman harcayan herkesin, Pentagon ile Dışişleri Bakanlığı arasındaki gerilimi görebileceğini ifade eden Bowen, projelere, ön hazırlık yapılmadan para akıtıldığını belirtti.

Hiçbir kurumu suçlama niyeti içermediği belirtilen raporda, bakanlıklara gelecekte daha çok işbirliği yapmaları tavsiyesinde bulunuldu, aksi halde aynı hataların tekrarlanacağı kaydedildi.

Bowen, bir önceki raporunda, yolsuzluğun sürdüğünü, altyapının zayıf olduğunu, elektrik hatlarının sürekli saldırıya uğradığını ve Iraklı bakanların yatırım projelerini uygulamakta sıkıntı çektiğini belirtmişti."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious