Irak raporunu İran da beğenmedi

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Irak Çalışma Grubu'nun Amerikan yönetimine İran ve Suriye ile diyaloga geçmesini tavsiye ettiği raporunu Tahran da beğenmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Mutteki, ABD ile doğrudan görüşmek için Washington'ın, Irak'taki askerlerini çekmeye yönelik bir plan sunması gerektiğini söyledi.

Başkanlığını ABD'nin eski kongre üyelerinden Lee Hamilton ve eski dışişleri bakanlarından James Baker'ın yaptığı çalışma grubunu raporuna ABD yönetimi sıcak bakmamıştı. Rice, rapor hakkında yaptığı ilk değerlendirmesinde grubun tavsiyelerinin aksine İran ile masaya oturmayacaklarını, bunun için İran'ın nükleer çalışmalarını durdurması gerektiğini söylemişti.

Bahreyn'de katıldığı bir toplantıda çalışma grubunun raporunu değerlendiren İran Dışişleri Bakanı Mutteki de Irak'tan çekilmeye yönelik bir plan sunması halinde ABD'ye evine dönmesi konusunda yardımcı olabileceklerini söyledi. Ancak ABD'de bu konuda bir eğilim görmediklerini ifade eden Mutteki, masaya oturma konusundaki detayların da ancak askerler çekildikten sonra görüşülebileceğini aktardı.

Amerika, Irak işgalinin başladığı 2003'ten bu yana İran ve Suriye'yi Irak'taki direnişi desteklemek ve şiddeti körüklemekle suçluyordu. İşgalden bu yana geçen dört sene içinde Irak'taki şiddetin önüne geçilemezken, son olarak Irak Çalışma Grubu, 9 aylık çalışma sonucunda bir rapor hazırlayarak Washington yönetimine İran ve Suriye ile bu konuda işbirliği yapmayı önermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious