Irak Savaşı, 5. yılında

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Irak savaşının 5. yılı Saddam’ın sağ kolu Taha Yasin Ramazan’ın idamıyla başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush ise Iraklılara eski rejimi bile aratan işgali savunarak “Mücadaleden vazgeçmeyeceğiz” dedi

Irak'taki Amerikan işgalinin beşinci yıldönümü, dün eski Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'ın idam cezasının infazıyla başladı. Ramazan da Saddam Hüseyin, Barzan El Tıkriti ve Avad El Bender gibi asılarak idam edildi. Taha Yasin Ramazan, Saddam Hüseyin ve diğer 6 Baas yetkilisiyle birlikte 148 kişinin öldüğü Duceyl katliamı davasında yargılanıp müebbet hapse mahkum olmuştu. İtiraz üzerine cezası idama çevrilmişti. Oğul Ahmed Ramazan, babasının Saddam Hüseyin'in Tikrit'teki mezarının yanına gömüleceğini açıkladı.

KÜRT KÖKENLİYDİ

Irak'ın bir dönemine damgasını vurmuş isimlerden biri olan Taha Yasin Ramazan, 24 yıl boyunca ülkeyi yöneten Saddam Hüseyin'in sağ koluydu. 69 yaşındaki Ramazan, kendisine bir Arap adı olan El Cizrevi'yi almış olsa da aslında Kürt kökenliydi. Esas mesleği banka memurluğu olan Ramazan, 1956 yılında orduya katıldı. Saddam Hüseyin ile Ramzan'ın yolları 1957 yılında Baas Partisi'ne üye olduğu sırada kesişti ve Hüseyin'in idamına kadar bir daha ayrılmadı. Saddam Hüseyin, Ramazan'ı 1991 yılında devlet başkan yardımcığına getirdi, sağ kolu olarak görevlendirdi. Şiilerin öldürüldüğü Duceyl ve Kürtlerin öldürüldüğü Halepçe kararlarının altında da imzası vardı. 2003 yılının mart ayında savaş başlayınca Taha Yasin Ramazan kaçtı. Ramazan, 18 Ağustos 2003'te Musul'da Talabani'nin adamları tarafından yakalanarak ABD'lilere teslim edildi.

BUSH’TAN İTİRAF

Öte yandan ABD Başkanı George Bush savaşın beşinci yıldönümünde de işgalin haklılığını savundu. "Dünya, Saddam Hüseyin'in oluşturduğu tehditten kurtuldu" diye konuşan Bush, yeni güvenlik planının başarısı için "aylar" gerekeceğini söyledi. Bağdat güvene kavuşturulmadan, Irak'ta siyasi uzlaşma ve yeniden yapılanmanın mümkün olmayacağını belirten Bush, "İyi ve kötü günler geçireceğiz" dedi. Her gün onlarca kişinin öldüğü Irak'ta güvenliği sağlayamayan ABD, mezhep çatışmalarını durdurabilmek amacıyla son olarak 25 bin kadar takviye asker gönderip bu ülkedeki asker sayısını 160 bine çıkarmayı hedefliyor. Ülkedeki can kayıplarını tespit eden "Iraq Body Count"un web sitesindeki istatistiklere göre, 4 yılda 60 bin sivil ölürken, koalisyon güçleri de yaklaşık 3 bin 500 asker kaybetti. Hillary Clinton ise, "Umarım Bush bu savaşı bitirir, ama üzülmeyin, o bitirmezse ben başkan olunca bitireceğim" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious