Irak savaşı terörü artırdı

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Amerikan istihbarat uzmanları, Irak Savaşı'nın dünyada yeni bir terörist neslini motive ettiğini rapor etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Raporda, "teröristlarin sayısının, ABD ve müttefiklerinin azalttığından daha fazla arttığına" dikkat çekiliyor.

Amerikan istihbarat birimlerinin tahminlerini içeren bu rapor hakkında Amerikan Washington Post ve New York Times gazetelerinde yer alan haberlerde, Irak'taki durumun, terörle yapılan mücadeleye katkı sağlamaktan ziyade ABD'nin konumunu daha da kötüleştirdiği belirtildi. Washington Post'a konuşan bir istihbarat yetkilisi, raporun "çok dürüst bir değerlendirme" olduğunu belirtirken, raporun aynı zamanda Irak'ın 2003'teki işgalinden bu yana Ulusal İstihbarat Konseyi tarafından hazırlanan ilk resmî "küresel terör değerlendirmesi" olduğunu kaydetti.

Uzmanlara göre El Kaide'nin lider kadrosu büyük zarar gördü. Bu kadronun plan yapabilme ve doğrudan operasyon düzenleyebilme kabiliyetleri de sınırlandı. Ancak aynı zamanda "radikal İslami gruplar" arttı ve merkezden bağımsız hale geldi. Birçok yeni grubun herhangi merkezî bir yapıyla bağlantısı bulunmuyor ve bağımsız hareket ediyor. Bu grupların üyeleri, sadece grup üyeleri ile iletişim kuruyor. Tüm planlarını, ideolojilerini ve taktiklerini 5 binin üzerindeki İnternet sitesi üzerinden diğerleriyle paylaşıyor.

Rapor hakkında New York Times'a konuşan bir istihbarat yetkilisine göre raporda, dünya genelinde yayılan "İslami radikalizm" etkisiyle El Kaide benzeri pek çok örgüt kurulduğu belirtiliyor. Rapora göre bu grupların bazıları El Kaide ile bağlantılı. Bazılarının ise hiç bağlantısı bulunmuyor. Raporda bu kişilerin, interneti de çok etkin bir şekilde kullandığı belirtiliyor.

Washington Post ise raporun, Irak'taki çatışmalar hakkında Bush'un 11 Eylül yıldönümünde yaptığı tanımdan daha farklı tanımlar yapan üst düzey istihbarat yetkililerinin açıklamaları ile aynı çizgide olduğuna da dikkat çekiyor. Bush, 11 Eylül'de yaptığı konuşmada "Koalisyon ortaklarımız ile birlikte terör yuvalarını yok ettik. Malî kaynaklarını bozduk. Teröristleri öldürdük ve üst düzey isimlerini yakaladık. Amerika ve diğer ülkelerdeki terör hücrelerini dağıttık. Yeni saldırıları, gerçekleşmeden önce önledik. Her açıdan teröristlere karşı saldırı konumundayız ve kesin zaferden başka bir şey düşünmüyoruz" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious