Irak savaşının acıları eldivenlere işlendi

Irak savaşının acıları eldivenlere işlendi.7870
  • Giriş : 05.03.2008 / 14:04:00

Atlanta'da yaşayan Cecelia Kane tarafından düzenlenen ''Hand to Hand-El ele'' adlı sergide, dünya genelinden 100 sanatçı, 6'şar eldiven üzerinde Irak savaşını anlattı. Sergiye, Antalyalı Ressam İmren Tüzün de katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ressam Tüzün, yaptığı açıklamada, Şubat 2007'de Atlanta'da açtığı sergi sırasında tanıştığı ressam Cecelia Kane'in, ''Hand to Hand'' sergisine kendisini de davet ettiğini söyledi.

Serginin 2003-2006 yıllarında sadece Kane'in eserlerinden oluştuğunu, 2006 yılından itibaren dünyanın çeşitli ülkelerinden sanatçıların da sergiye davet edildiğini anlatan Tüzün, sergide, her sanatçıya 6'şar eldiven verildiğini kaydetti.

Sanatçıların belirlenen 6 gün içinde Irak ile ilgili haberleri topladıklarını ve bunu kendilerine verilen eldivenin üzerine aktardıklarını söyleyen İmren Tüzün, kendisine de 30 Temmuz-4 Ağustos 2007 tarihlerinin verildiğini ifade etti. Tüzün, şöyle konuştu:

''Bu tarihlerde çok sıcak bir yaz yaşıyorduk. Günlük yaşamımızda, (Irak'ta patlama oldu, 60 kişi öldü) gibi haberlerin gelip geçici haberler haline dönüştüğünü fark ettim. O sırada evimin balkonunda bulunan Japon gülünün çiçeklerini eserimde kullanmaya karar verdim. Eldivenlerin bir tarafında savaş haberlerine yer verirken, avuç içlerine de Japon gülünün fotoğraflarını 'barış çiçekleri' anlamında yerleştirdim.''

Eserde haberleri Türkçe kullandığına da dikkati çeken İmren Tüzün, ''Türkçenin bir dil olarak bu sergide yer almasını istedim. Ayrıca, sergi için Irak müdahalesinin bıraktığı izlerle ilgili bir de yazı hazırladım'' diye konuştu.

İmren Tüzün, serginin Antalya'da da açılmasını istediklerini, ancak bunun için desteğe ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Tüzün, yarın Atlanta'daki Spruill Galerisi'nde sanatseverlerle buluşacak olan serginin 26 Nisana kadar açık kalacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious