"Irak savaşının asıl nedeni petrol" açıklaması ABD'yi sarstı

  • Giriş : 16.09.2007 / 20:33:00

Alan Greenspan'in, Irak savaşının asıl nedeninin petrol olduğunu açıklaması Washington'u sarstı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'nin eski Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan'in yarın piyasaya çıkacak kitabında, Irak savaşının asıl nedeninin petrol olduğunu açıklaması Washington'u sarstı. Amerikan Merkez Bankası başkanlık görevini 18 yıl başarıyla sürdüren ve 4 Amerikan başkanı eskiten Cumhuriyetçi Greenspan, uzun süredir beklenen ve anılarını kaleme aldığı, "Türbülans Çağı: Yeni Bir Dünyada Maceralar" adlı kitabında, Başkan George W. Bush'un ekonomik politikalarını da acımasızca eleştiriyor. 
Kitabında, 2003'teki Irak işgalinin asıl amacının Ortadoğu'daki petrol kaynaklarını güvenceye almak olduğunu söyleyen ve "Herkesin bildiği bu siyasetin rahatsız edici durumundan üzüntü duyuyordum: Irak savaşı büyük ölçüde petrol içindi" diyen 81 yaşındaki Greenspan, Saddam Hüseyin'in Ortadoğu'daki petrol üreticilerinin güvenliği için bir tehdit olarak algılandığına inandığını belirtti.

İngiltere ve Amerika, Irak savaşının petrolle ilgisi olmadığı konusunda ısrarlı açıklamalar yapmış, Başkan Bush, amaçlarının Irak'ı kitle imha silahlarından arındırmak ve Saddam Hüseyin'in terörizme desteğini ortadan kaldırmak olduğunu söylemişti.

Kitabında, Bush'u, bütçe harcamalarında sorumsuz davranmakla eleştiren Greenspan, ABD bütçesinin rekor düzeylerde açık vermesinin sorumlusu olarak da Bush'u gösteriyor.

Greenspan, Bush dönemindeki en büyük hayal kırıklığının, Bush'un harcamaları kontrol etmede istekli davranmaması olduğunu belirtiyor.

Bush'un göreve geldiği 2001 yılından bu yana bütçe açığı vermeye başlayan ABD Bütçesi, 2004 yılında 413 milyar dolarlık rekor düzeyde açık vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious