Irak Savaşı'nın bir saniyedeki maliyeti tam 4 bin dolar

  • Giriş : 02.08.2007 / 17:49:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:44:11

Irak Savaşı’nın toplam maliyetinin, birkaç yıl içinde 1 trilyon doları aşması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak Savaşı, ABD için psikolojik ve insani yıkıcı etkileri kadar maddi yönüyle de yıkım yaratıyor. Savaşın, İngiliz ve Amerikan vergi mükelleflerine bir saniyedeki maliyeti, 4 bin dolar civarında.

ABD Kongresi'ne bağlı bağımsız bütçe ofisi tarafından hazırlanan rapora göre, 4.5 yıllık işgalde Irak'taki askeri operasyonlar için Haziran ayı itibarıyla 505 milyar dolar harcandı.

Washington'un aylık savaş maliyeti 10.1 milyar dolar. Yani saniyede 4 bin 40 dolar.

İngiltere'nin Irak'taki harcaması ise, ayda yaklaşık 160 milyon dolar civarında.

Irak'taki bu ağır maliyete karşın ABD'li komutanlar, Başkan George Bush'un asker artırmaya yönelik stratejisinden sonuç almak için zamana ihtiyaç olduğunu dile getiriyor.

Irak'taki ABD kuvvetlerinin komutanı General David Petraeus, gelecek aylarda Irak'a takviye asker gönderilmesini isteyeceğinin işaretini verdi. Bu birliklerin 2009 yılına kadar Irak'ta kalabileceği belirtiliyor.

Bunun savaş maliyetini daha da artıracağı kesin. Uzmanlara göre, gelecek dönemde savaşın maliyeti 1 trilyon doları aşabilir.

Bastronomik harcama rakamlarının, Bush üzerindeki çekilme baskısının giderek arttığı, Demokratlar kadar bazı Cumhuriyetçi partililerin de bu koroya katıldığı bir sırada açıklanması dikkat çekici bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious