'Irak Şeriat Devleti'ni kurdular

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Irak'ta Sünni direnişçilerin yeni kurduğu bir ittifak, meclisin federal bir devlet kurulmasına yönelik yasa teklifini kabul etmesine cevaben, "Irak Şeriat Devleti"ni kurduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Video bantta, şimdiye kadar adı duyulmamış olan El Bağdadi'nin, Bağdat, El Anbar, Diyala, Kerkük, Selahaddin, Niniv ve Babil ile Vaset vilayetlerinin bir kısmında kurulu bu yeni devletin önderi olduğu belirtiliyor.

Grup temsilcisi, video bantta, şeriat devletinin, Irak meclisinin, federalizmi kabul etmesinin ardından ilan edildiğini de söylüyor.

Hilf el Mutaiyabin'in 11 Sünni gerilla grubunun katılımıyla kurulduğu Perşembe günü yayımlanan bir video bantla duyurulmuştu. Irak meclisi, 11 Ekimde Sünni grupların itirazına rağmen federalizmi kabul etmişti. 18 aydan önce uygulanamayacağı ve bu süre zarfında anayasada Sünnilerin isteği doğrultusunda değişiklikler yapılacağı açıklanan federalizm yasası, bugünkü 18 vilayetin sınır ve yetkilerini tamamen değiştirecek.
Siyasi ve idari yapıların değiştirilecek olması Sünnileri endişelendiriyor.

Sünniler, büyük bölümü ülkenin batısında bulunan, petrolden yoksun, tarıma elverişsiz bölgelerinin tecrit edilmesinden korkuyor.

Güneydeki 9 Şii bölgesi ise petrol bakımından zengin. Yine petrol bakımından zengin bölgede yaşayan Kürtler de, 1991 yılından beri özerkliğe sahip ve dolayısıyla federalizm tasarısının en büyük destekçisi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious