Irak sessizliğni bozdu! Ankara'ya K.Irak'tan sert mesajlar

Irak sessizliğni bozdu! Ankara'ya K.Irak'tan sert mesajlar.66064
  • Giriş : 24.12.2007 / 15:09:00

Barzani, TSK bombardımanından dolayı, ''Saldırıları kınıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani TSK bombardımanında çok sayıda vatandaşlarının öldüğünü ileri sürerek, ''Saldırıları kınıyoruz'' dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani bugün Süleymaniye yakınlarındaki Dukan kasabasında bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Talabani ve Barzani Irak Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Barzani konuşmasında, bombalanan köylere gazetecilerin girmesini doğru bulmadığını söyledi.

Barzani, "ABD Türkiye'nin Irak köylerini bombalamasına karşıdır, razı değildir" şeklinde konuştu.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ise, Türkiye'nin kendisini savunmasını haklı bulduğunu belirterek, "Ancak operasyon ne Türkiye'nin demokrasisine ne Irak demokrasisine hizmet etmiyor" dedi.

Talabani, Irak Dışişleri Bakanlığı'nın Bağdat'taki Türk büyükelçisine nota verdiğini de ifade etti ve "Bu olayı büyütmek istemiyoruz ancak operasyon konusunda Irak ile Türkiye arasında anlaşma yapılmadı" diye konuştu.

Talabani Irak ve Türkiye arasnıda ortak çözüm istediklerini de sözlerine ekledi.

Irak Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi de, Barzani'nin açıklamalarına katıldığını belirterek, Türkiye'yi kınadığını söyledi.

"Türkiye anlaşmalara saygı göstermeli" diyen Haşimi, "Irak köylerine bombardıman hiçbir tarafa hizmet etmez. Türkiye Irak sınırlarına bombardıman yapıyor, sınırı geçiyor, bu hadisede uluslararası ülke haklarına aykırı" ifadesini kullandı.

Haşimi, bu olayla "gaza gelmeyeceklerini" de savundu. Türkiye'nin hassasiyetlerini bildiklerini vurgulayan Tarık El Haşimi, olayın barışçıl yollarla çözülmesini istediklerini kaydetti.

Dün Türkiye'nin operasyonlarına hedef olan bölgeleri ziyaret eden Mesud Barzani, sınır ötesi operasyonları Irak Cumhurbaşkanı Talabani ile ele alacaklarını söylemişti.

TSK'dan PKK'ya ikinci darbe

Türk savaş uçakları Kuzey Irak'taki terör örgütü hedeflerine yönelik 22 Aralık'taki operasyonlarında Amediye çevresindeki kampları hedef aldı.

İkinci operasyonda hedef, Kandil'den sonra en büyük terörist kampının bulunduğu Zap ile Cemço bölgeleri oldu. Operasyonda ayrıca Amediye bölgesindeki Metina, Hakurk, Zap ve Haftanin kampları vuruldu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklamada, bayram ve gündüz saatlerinde hava operasyonu beklemeyen teröristlerin hazırlıksız yakalandıkları kaydedildi.

Zap kampındaki teröristlerin saldırıya karşılık vermeye çalıştıkları, buradaki 3 uçaksavar bataryasının da imha edildiği ifade edildi. Türk Hava Kuvvetleri'nin Kuzey Irak' taki PKK hedeflerine yönelik hava harekatına karadan da top atışıyla destek verildi.

Operasyonun ardından Hakkari'nin Çukurca ilçesinde sıfır noktasında askeri hareketlilik arttı.

TSK'ya yetki verildi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Kasım'da terör örgütü PKK'ya karşı olası sınır ötesi operasyon konusunda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 28 Kasım itibarıyla yetkilendirildiğini açıklamıştı.

TSK'dan sınır ötesi ilk nokta operasyon

Terörle mücadele kapsamında, sınır ötesinde ilk nokta operasyon 1 Aralık'ta yapılmıştı. Genelkurmay Başkanlığı, ''Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini'' duyurmuş ve ''İhtiyaç olursa bölgeye diğer unsurlarla müdahale edilecektir'' demişti.

Sınır ötesi ikinci operasyon (hava harekatı) ise 16 Aralık tarihinde yapılmıştı. Genelkurmay Başkanlığı, TSK'nın Kandil Dağı'nı bombaladığını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious