Irak sınırına dev yığınak yapıldı, asker sevkiyatı sürüyor

Irak sınırına dev yığınak yapıldı, asker sevkiyatı sürüyor.21099
  • Giriş : 29.02.2008 / 07:30:00
  • Güncelleme : 29.02.2008 / 01:00:09

Bolu, Kayseri, Isparta ve Trakya'dan komando birlikleri Irak sınırına sevkediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güneş Operasyonu" ile Kuzey Irak'ta terörist avını sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), sınır bölgesinde de güvenlik tedbirlerini artırdı. Mehmetçik, PKK'lı teröristlerin önemli geçiş noktalarından olan Cudi Dağı'nda tüm önemli noktalara üs ve mevziler kurdu.

1995-1999 yılları arasında gerçekleştirilen 'Çekiç' ve 'Balyoz' harekatlarından sonraki en geniş kapsamlı operasyonu başlatan TSK, Türkiye sınırları içinde de PKK'lı teröristlerin önemli geçiş noktalarından olan Cudi ve Gabar dağlarının önemli noktalarında mevziler kurdu.

Bolu, Kayseri, Isparta ve Trakya'dan sevkedilen komando birlikleri Cudi Dağı etekleri ile Kuzey Irak'ın Haftanin, Sinaht, Pirbela kesimlerindeki PKK kamplarının istikametinde yer alan Şırnak'ın Şenoba, Balveren ve Andaç köylerine yakın yerlere yerleştirildi.Yol kontrollerinin de arttırıldığı bölgede hazırlıklar tamamlanırken, daha iç bölgelerde de askeri birlikler mevzilendirilmeye başladı. Cudi ve Gabar dağlarına geçiş yolu üzerindeki noktalar ve karakollar güçlendirildi.

"Güneş Operasyonu" ve sınır bölgesindeki operasyonlarda korucular da aktif rol alıyor. Bu arada, Cudi ile Gabar dağları boyundaki köy ve beldelerde durumun sakin olduğu gözlendi. Sınır hattından olası terörist sızmalarına karşılık Gabar ve Cudi Dağı tepe ve eteklerinde korucu ve komandolar nöbet tutarak geçişlere engel olurken, Kobra savaş helikopterleri de bölgede alçak uçuşlar yapmaya devam ediyor. Bölgede yapılan mayın arama tarama çalışmalarına özel eğitimli köpekler de katılıyor.Denizli'den trenle askeri araç sevkiyatı yapıldı

Denizli'de bulunan 11. Motorize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı personel ve araçların harekat bölgesine gönderildiği iddia edildi. Askeri personelin yanısıra zırhlı ve personel taşımaya yönelik askeri araçlar, trenlerle yola çıktı. 11. Motorize Piyade Tugay Komutanlığına ait zırhlı ve askeri araçlar, karayoluyla tren istasyonuna getirilerek vagonlara yüklenip sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious