'Irak terör üniversitesi oldu'

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Kaide bağlantılı İslam Devleti örgütü, Saddam sonrası Irak'ı 'terör üniversitesi'ne dönüştürdüklerini ve kendi roketlerini ürettiklerini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Örgüte göre, Kudüs-1 roketi Batı silahlarıyla rekabet edebilecek çapta

Irak'ta geçen hafta meclisi bombalayan Kaide bağlantılı Irak İslam Devleti (IİD), çarpıcı bir çıkış yaptı. Sünni direnişçi gruplara kendilerinden kopmamaları çağrısı yapan IİD lideri Ebu Ömer Bağdadi, Irak'ı 'terörizm üniversitesi' diye niteleyip kendi füzelerini ürettiklerini duyurdu.
42 dakikalık video kaydında Bağdadi, "Kudüs-1 füzelerini gelişmiş menzil ve isabet düzeyleriyle askeri üretim aşamasına soktuk. Bunlar aynı amaçla tasarlanmış dünyanın diğer silah sistemleriyle yarışabilir" dedi. Direnişçilerin eski rejimden kalan Sovyet tipi Katyuşa ve Sam-7 füzeleri kullandığı biliniyordu. ABD ordusu ise İran silahlarının direnişçilere verildiğini öne sürüyor.

'Cihatçılar mezun oluyor'
Bağdadi şöyle devam etti: "Askeri bakış açısıyla iblisin birisi Afganistan terör okulu derken haklıydı. Öyleyse Irak da terörizmin üniversitesidir. Irak tarihinde Allah yolunda cihat için yetişen askerlerin en büyük grubu mezun oluyor ve dünyadaki en büyük beceri seviyesine sahipler." Sünni grupların kendilerinden kopma kararını Irak İslam Partisi gibi hükümet ortaklarının 'fitne sokması'na bağlayan Bağdadi, 30 direnişçiyi öldürdükleri suçlamasını yalanlarken, devrik Saddam rejimini de 'kâfir' diye niteledi.

'Kadın esirlere karşılık'
Irak İslam Devleti, bir başka mesajda da, kaçırdıkları 20 polisi hükümet 48 saatte tüm Sünni kadın esirleri bırakmadığı için öldüreceklerini duyurup "Görüntüler yayımlanacak' dedi.
BM ise Cenevre'de düzenlediği konferansla beşinci yılına giren işgalin yarattığı 4 milyon Iraklı mülteciyi görüştü. Mülteciler konusunda en büyük yük Suriye ile Ürdün üzerinde. BM'ye göre Suriye 1 milyon 200 bin, Ürdün 750 bin mülteciye ev sahipliği yaparken 1.9 milyon kişi de Irak içinde başka bölgelere sığınmış vaziyette. Buna rağmen BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, yükü Irak'ın komşularına yıkma çabasıyla "Kapılarınızı mültecilere kapatmayın" diye seslendi. İnsan Hakları İzleme Örgütü ise, "ABD ve Britanya özel sorumluluk taşıyor. Binlerce insanın ölümü, büyük korku ve acı, zoraki göçe yol açan savaşa onlar girişti" diye çıkıştı. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, 1948'te İsrail'in kurulmasından beri Ortadoğu'daki en büyük mülteci krizinin yaşandığını belirtip, başta ABD ve AB olmak üzere zengin ülkeleri Ürdün ve Suriye'ye destek olmaya çağırdı.

Mahmur oturumu
Konferansın sonunda Türkiye'nin PKK'lılar barınıyor diye kapatılmasını istediği Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'nın boşaltılması da ele alınacak. Toplantıya Türkiye, Irak, BM ve ABD katılacak. Kampın kapatılınca mültecilerin sorunlarına kalıcı çözüm bulunması, Irak dışına yerleştirilmesi ve Türkiye'ye gönüllü dönüşleri gündeme gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious