'Irak terörizmin merkezi oldu'

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Singapur Savunma ve Stratejik Çalışmalar Enstitüsü terör uzmanı Rohan Gunaratna, Irak'ın işgalden sonra uluslararası terörizmin merkezi haline geldiğini söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enstitünün terör araştırmaları bölümü başkanı Gunaratna, Asya güvenlik konferansında yaptığı konuşmada, Irak'ta yaşananların sadece Orta Doğu'daki değil, Asya ve Afrika'daki kökten dincileri de kışkırttığını ifade ederek, birçok açıdan Irak'ta olanların mıknatıs etkisi yarattığını ifade etti.

Irak, kökten dinci gruplar için çekim merkezi haline gelmeseydi, Avrupa'da ve dünya genelinde tanık olunan çoğu saldırının düzenlenmemiş olacağını düşündüğünü belirten Gunaratna, Batı ülkelerine yönelik gelecekteki saldırıların da Irak'tan düzenleneceği görüşünü dile getirdi.

Gunaratna, son kuşak mücahitlerin Afganistan'dan çıkması gibi yeni kuşak cihat yandaşlarının da Irak'tan çıkacağı görüşünde olduğunu ifade etti.

Irak savaşının birçok açıdan büyük bir hata olduğunu söyleyen Gunaratna, ancak Amerikan ve koalisyon askerlerinin Irak'tan kısa sürede çekilmesinin ise çok daha vahim bir hata olacağını, Batı'ya yönelik saldırıların yoğunlaşmasının koalisyon askerlerini geri dönmeye zorlayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious