Irak toplantısında Türkiye yok

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Türkiye, Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde bugün başlayacak olan 'Irak Halkı Konferansı'na Sünni grupların İstanbul toplantısı gerekçe gösterilerek davet edilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şiiler adına açıklama yapan Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi Üyesi Ammar El Hekim, "Türkiye'yi, Irak'ı kaosa sürüklemeye çalışan Sünni ve El Kaide terör örgütüyle bağlantıları olan çevrelerin İstanbul'da düzenlediği konferansa ev sahipliği yaptığı ve Irak'ın içişlerine müdahale ettiği için bu konferansa davet etmedik" dedi.
Ammar El Hekim, ABD’deki Çalışma Grubu'nun Kerkük'te 2007 yılında yapılacak referandumun ertelenmesi önerisine de tepki göstererek, ertelemenin Irak Anayasası’na aykırı olacağını söyledi.
Bugün Mekke'de başlayacak konferansa, Türkiye hariç bölge ülkelerinin yanı sıra çok sayıda Kürt politikacı da davet edildi.

Rice Türkiye'nin Irak politikasını övdü

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Türkiye'nin Irak politikasını övdü. Rice, Türkiye'nin Iraklı Kürtlerle köprüler kurduğunu belirtti.
Irak'ın bazı komşularının bu ülkeye yardımcı olduğunu, bazılarının da olmadığını belirten ABD Dışişleri Bakanı, yardımcı olan ülkelere Türkiye'yi, olmayanlara da İran'ı örnek gösterdi.
İran'ın faaliyetlerinin Irak'taki mezhep çatışmalarını ve şiddeti beslediğini savunan Rice, 'Irak'ın kuzey sınırında da sorunlar olabilirdi, ancak Türkler, oldukça farklı bir davranış benimsedi'' diye konuştu.
"Kuzey Irak'ta çözülmesi gereken bir PKK sorunu var" diyen Rice, çözüm için ABD, Irak ve Türkiye arasında üçlü bir mekanizmanın faaliyet gösterdiğini belirtti.

“Olayların arkasında bölgesel bir güç var''

Irak İçişleri Bakanı Cevad El Bolani, son haftalarda Bağdat'taki toplu kaçırma eylemlerinin arkasında ''bölgesel bir gücün'' olduğunu söyledi, ancak söz konusu ülkenin adını vermedi.
''Yakın zamanda kamuoyuna açıklayacağımız bazı bilgiler elde ettik. Kaçırma eylemlerinin sorumluları yakında adalete teslim edilecek'' diyen El Bolani, ''toplu kaçırma eylemlerinin Irak'taki siyasi sürece ve hükümete gönderilmiş bir mesaj olduğunu'' ifade etti.
Bağdat'ta son haftalarda Irak güvenlik güçlerinin üniformalarını giyen silahlı kişiler çoğu Irak Kızılay teşkilatından görevli onlarca kişiyi kaçırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious