Irak: Türkiye yeri doldurulmaz bir ortak

Irak: Türkiye yeri doldurulmaz bir ortak.9027
  • Giriş : 28.08.2008 / 16:38:00

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türk-Irak İş Konseyi, Irak Planlama ve Kalkınma Bakanı Ali Baban ile Türk firmalarını bir araya getirdi. Irak Planlama ve Kalkınma Bakanı Ali Baban “Biz Türkiye’ye yeri doldurulamayacak bir ticaret ortağı gözüyle bakıy

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak ve Türk Hükümeti arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek ve iki ülke arasında yeni ekonomik yatırımlar için zemin hazırlanmasını hedefleyen ziyaret ile ilgili basın toplantısı bugün TOBB Plaza'da gerçekleşti.İki ülke arasında olası ticari işbirliklerinde birinci unsurun güvenlik sorunu olduğunun altının çizildiği toplantıya, DEİK Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy'da katıldı.

-IRAKLI BAKAN: GÜVENLİK VE EKONOMİ BİRLİKTE -

Irak Planlama ve Kalkınma Bakanı Ali Baban, “Bu güzel İslam tarihini hatırlatan şehirde olmaktan çok mutluyum, sizin vasıtanızla kardeş Türk ulusuna selamlarımı iletmek istiyorum” diye sözlerine başladı. Irak ve Türk Hükümeti'nin ilişkilerinin köklü bir geçmişi olduğunu söyleyen Baban, “Gerek coğrafi gerek inanç bakımından iki ülkenin ilişkileri her zaman derin olmuştur. En zor zamanlarda bile iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda hem Irak hem de Türk hükümetlerinin büyük çabaları olmuştur. Biz Türkiye'ye yeri doldurulamayacak bir ticaret ortağı gözüyle bakıyoruz. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerde zorluklar olduğunu biliyoruz. Bu zorlukların en önemlisi de herkesin bildiği gibi güvenlik sorunudur. Bu sorun önemli ölçüde azaldığı ve , ortadan kalktığı takdirde iki ülke arasındaki ticari ilişkiler büyük bir ivme kazanacak. Bildiğiniz gibi ekonomik ve güvenlik durumu iç içedir. Ekonomik durum düzelirse, güvenlik durumu da düzelir” diye konuştu.

-PETROLDE TEKNİK KRİTERLER ÖNEMLİ

İstanbul'da olduğu süre içinde çok sayıda işadamıyla görüştüklerini belirten Baban, görüşmelerle çok sayıda fikir alışverişinde bulunduklarını, ticari potansiyelin tahminlerinin çok üstünde olduğunu belirtti. Özellikle enerji sektöründe yatırımlar yapılabileceğini belirten Ali Baban, bu yatırımların petrol ve elektrik alanında mümkün olabileceğini söyledi. Irak'ta petrol sektörünün gelişimi için büyük projelerin ele alındığını söyleyen Baban, Türk şirketlerinin petrol alanına yatırım yapabilmesi için bir takım teknik kriterleri yerine getirmeleri gerektiğinin altını çizerek, “Bu teknik kriterler yerine getirildikten sonra bu konuda hiçbir anlaşmazlık ortaya çıkmaz” diye konuştu.

Rusya-Gürcistan krizinin Türkiye ile olan ekonomik ilişkilerini etkileyip etkilemeyeceği sorulması üzerine Ali Baban “ Direkt bir etkisi olacağını düşünmüyorum, ama dünyanın herhangi bir yerinde çıkan bir krizin ekonomik ilişkileri etkileme riski her zaman vardır. Bilindiği üzere Irak'taki sıradan vatandaş bile krizlerle yaşamaya artık alıştı” dedi

DEİK Türk Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy ise, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların ardından “Irak bizim için stratejik ortaktır” yorumunu yaptı. Irak'ta savaş sonrasında ticari rakamların 4 kat artığını belirten Aksoy, “ 2008'de 5 milyon dolar olan Irak'la ticaretimizin 2009'da 10 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*