Irak Türkmenleri iftarda buluştu

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

rak Türkmenleri Kardeşlik ve Kültür Derneği tarafından organize edilen iftar programında, Iraklı Türkmenler biraraya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Fatih'te düzenlenen yemekte konuşan Irak Türkmenleri Kardeşlik ve Kültür Derneği Başkanı Muhammed Celal Saiid, Amerika'nın ülkelerinde savaş suçu işlediğini dile getirdi. Irak'ta yaşanan insanlık suçundran birinci derecede ABD'yi sorumlu tutan Saiid, "Bu vahşetten ikinci derecede suçlu olanlar ise müslüman ülkelerdir. Türkiye'nin de sorumluluğu bulunmaktadır" dedi.

3 yıldan fazla süren savaşta, 200 binin üzerinde Iraklı'nın öldüğünü hatırlatan Siid, Irak'ın bütünlüğünün tehlikede olduğuna vurgu yaptı. Kerkük'ün mutlak suretle Irak'ta kalması gerektiğini belirten Saiid, "Aksi halde bu ülke parçalanır ve işgalcilerin oyununa gelen bir takım Kürtler bölgede Büyük Kürdistan'ı kurmaya kalkar. Bu yalnızca Irak'a değil, komşusu olan bütün ülkeler zarar verir" diye konuştu. Saiid'in konuşmasının ardından okunan şiir ve ilahilerle coşan kalabalık, zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı. Irak ve Türkmen bayraklarını birlikte açıldığı gecede katılımın yoğun olması dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious