Irak Ulusal Müzesi uzun bir süre kapalı

Irak Ulusal Müzesi uzun bir süre kapalı.17575
  • Giriş : 28.04.2008 / 22:17:00

Irak'ta yenileme ve düzenleme çalışmaları devam eden Ulusal Müze, ülkede güvenlik sağlanamadığı sürece ziyarete açılmayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı'na bağlı Tarihi Eserler Heyeti Başkanı Dr. Emira İdan El Zeheb, Irak Ulusal Müzesi'nin yenileme ve düzenleme çalışmalarının devam ettiğini, güvenliğin sağlanamadığı bir ortamda müzeyi açmanın riskli olacağını belirtti.

El Zeheb, "Müzenin bulunduğu bölgede, Bağdat'ta ve tüm Irak'ta güvenliğin sağlandığına emin olmadan müzeyi ziyarete açmamız büyük risk olur. Bu riski göze alarak müzeye ikinci felaketi yaşatmak istemiyoruz. Müzenin 2003'te yağmalanmasıyla binlerce tarihi eser yurtdışına kaçırıldı" dedi.

El Zeheb, "Kaçırılan bazı eserleri geri alabildik. En son Suriye'de ele geçirilen, değişik dönemlere ait 701 parça tarihi eseri, geçen cumartesi günü teslim aldık. Yakında Ürdünlü yetkililer de ele geçirdikleri bin 600 parça tarihi eseri teslim edecek" diye konuştu.

Bağdat'ın düştüğü gün ve izleyen günlerde başkentteki bütün devlet daireleri yağmalanmıştı. Binlerce yıllık geçmişe sahip eserler bulunan Irak Ulusal Müzesi de yağma olaylarından nasibini almıştı.

Müzeyi yağmalayanların arasında Amerikan askerleri ve bazı yabancılar da yer alırken, 15 bin parça tarihi eser çalınmıştı.

Irak'tan çalınan tarihi eserlerin iadesini öngören BM Güvenlik Konseyi'nin 2003 yılında aldığı 1483 no'lu karar çerçevesinde yürütülen çalışmaların netice vermeye başladığı belirtiliyor.

Irak Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı Muhammed Abbas El Uraybi, müzeden çalınan 15 bin parça tarihi eserden 6 binini geri alabildiklerini belirterek, "Müzeden çalınan tarihi eserler yurtdışına, komşu ülkelere kaçırıldı. Bu ülkelerin arasında Türkiye de var. Bu parçaların iade edilmesi için Türkiye'nin Bağdat büyükelçisiyle görüştük, bize yardım etme vaadinde bulundu. Türkiye'ye gittiğimizde tarihimizin parçası olan bu eserleri teslim almayı umuyoruz" dedi.

Türkiye'de ele geçirilen tarihi eserlerin sayısı hakkında açıklama yapan Irak Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Muhsin Hasan Ali ise, "Konya ilinde, Irak'tan giden kamyonların içinde değişik türde ve değişik dönemlere ait eserler ele geçirildi. Bunlar 20 halı, 7 bronz eşya ve ahşap setler. Habur'da 18 heykel, 4 cam eşya, değişik türden deri parçalar ve 2 kolye ele geçirildi" diye konuştu.

Iraklı yetkililerin Türkiye'de ele geçirilen tarihi eserlerin iadesi için temas halinde olduğu Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay, "Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı'na yaptığım ziyaret sırasında Irak'ta Osmanlı'dan kalma tarihi eserlerin restore edilmesi ve korunması için çalışmaların yapılması yönünde önerilerde bulundum. Görüşmemiz sırasında, 2003'te yağma olaylarında çalınan, yurtdışına kaçırılan tarihi eserlerden Türkiye'de ele geçirilen olursa Irak tarafına iade edilmesi için talepte bulundular. Biz de bu tür konulardan muzdarip olduğumuz için tamam dedik" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious