Irak ve ABD güçleri 15 şüpheliyi öldürdü

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Irak'ın başkenti Bağdat'ın 150 kilometre güneydoğusundaki Kut-El Amare yakınlarında Irak ve Amerikan güçleri silahlı kişilerle çatıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

RAMADİ'DE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Amerikan güçlerinin Irak'ın batısındaki El Anbar vilayetinin başkenti Ramadi'de sabaha karşı düzenledikleri hava saldırısında aynı aileden 6 kişi öldüğü iddia edildi. Hastane kaynakları, saldırıda ölenler arasında 2 çocuk ve 3 kadının da bulunduğunu bildirdi.

ABD Ordusu ise bölgede çatışmaların yaşandığını, fakat hava saldırısı düzenlemediklerini açıkladı. Açıklamada, bir roketin ABD devriyesini ıskalayarak bir eve isabet ettiği ifade edildi.

Geçtiğimiz hafta Ramadi sokaklarında gövde gösterisi yapan direnişçiler, kenti kurtarılmış bölge ilan etmişti. Bölgedeki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Richard Zilmer ise geçen ay yaptığı açıklamada, görevlerinin isyancılarla savaş değil, Irak askerlerini eğitmek olduğunu ifade etmişti.

Kentin kontrolünü yeniden ele geçiren ABD askerlerinin mevzilerine dün roketatar ve makineli tüfeklerle saldırı düzenlenmişti. Kentteki çatışmalar bugün de devam ediyor. ABD askerleri hoparlörlerle kent sakinlerine evlerinden çıkmamaları talimatını veriyor. Askerler, kente giriş çıkışları da yasakladı.

El Anbar eyaletine bağlı Felluce kasabasında düzenlenen bombalı saldırıda ise en az 2 asker ile 1 sivil öldü.

BAKUBA YAKINLARINDA 11 IRAK ASKERİ KAÇIRILDI

Bağdat'ın 100 kilometre kuzeyinde bir minübüsü durduran silahlı kişler araçtaki 11 askeri kaçırdı. ABD - Irak birleşik polis merkezinden yapılan açıklamada sivil giyinmiş askerlerin, üzerlerinde askerî kimlikler bulan silahlı kişiler tarafından kaçırıldığı ifade edildi. Perşembe günü başkentin 60 kilometre kuzeydoğusundaki Bakuba'da düzenlenen bir baskında en az 28 polis ölmüştü.

Bu arada, Başkent Bağdat'ta bugün düzenlenen saldırılarda 2 kişi öldü, 45 kişi de yaralandı. ABD güçleri; kadın kılığına girmiş bir şüphelinin öldürüldüğü, 10'unun da tutuklandığını bildirdi. Ülke genelinde 8 cesedin bulunduğu bugünkü diğer saldırlarda da 4 kişi öldü.

Bağdat'ın 80 kilometre kuzeyinde yer alan Halis kasabasında ise Şiilerin kutsal kenti Necef'teki bir cenaze töreninden dönen bir minübüse dün ateş açıldı. Olayda 4 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

BUSH VE MALİKİ IRAK GÜÇLERİNİN EĞİTİMİ SÜRECİNİN HIZLANDIRILMASINDA MUTABIK

Ülke genelinde şiddet olayları devam ederken, Başbakan Nuri El Malik ile ABD Başkanı George Bush bir telekonferans gerçekleştirdi. Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada ülkede güvenliğin sağlanmasında sorumluluğun Irak güçlerine devredilebilmesi için Irak askerlerinin eğitilmesine hız verilmesi kararı alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious