Irak yine kan gölü: 63 ölü

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

Irak'ın başkenti Bağdat ve ülkenin kuzeyindeki Kerkük kentinde düzenlenen bombalı saldırılarda 63 kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakanlık'tab yapılan açıklamada, Cemile pazarında bomba yüklü bir minbüsün infilak ettirilmesinin ardından bölgeye yerleştirilen başka bir bomba da patlatıldı.

Mukteda Sadr'ın basın sözcüsü Abdulhadi El Araci, basın merkezlerine yolladığı yazıda saldırganları kendilerinin cezalandıracağını ifade etmesi intikam saldırılarının düzenleneceği endişesi doğurdu. Araci, ülkenin bir iç savaşa sürüklendiğine işaret ederek, "Meydana gelen patlamada bir çok günahsız insan hayatını kaybetti. Sivilleri hedef alan bu saldırılara direniş demek mümkün değil. Parlemento güvenliğin sağlanması konusunda bir an önce terörle mücadele yasalarını hayata geçirmelidir. Bugün meydana gelen saldırı da şunu gösteriyor ki, saldırganlar içimize kadar gelebiliyorlar. Bunun yapanları biz cezalandıracağız" dedi. Sadr semtinde 2 hafta önce düzenlenen benzer bir saldırıda da 66 kişi ölmüştü.

Ülkenin kuzeyindeki Kerkük kentinde bir mahkeme binası önünde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ise 21 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda 18'i ağır olmak üzere 92 kişi de yaralandı.

Kerkük'te Avukatlar caddesi olarak bilinen caddede bomba yüklü bir araç mahkeme binası önündeki polis kulübesi yanında infilak ettirildi. Patlamanın ardından birçok aracın alev almasıyla büyük bir yangın çıkarken, mahkeme binası önünün kalabalık olması nedeniyle ortalık can pazarına döndü. Çok sayıda yaralı, ambulanslarla Kerkük'teki Cumhuriyet hastanesine sevk edildi. Sağlık personeli, kanlar içindeki yaralılara iptidai şartlar altında müdahale etmeye çalışıyor. Yerel televizyonlardan sürekli kan anonsları yapılıyor. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Saldırıların, başkent Bağdat'ta toplanan uzlaşma konferansının başlamasından bir gün sonra düzenlenmesi dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious