Irak zaferi için özel bütçe!

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Amerikan yönetimi, "Irak ve Afganistan zaferleri için" bütçe ayırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan ordusunun üst düzey isimleri, Irak ve Afganistan'da işlerin kötüye gittiği, Irak'ın bir iç savaşa sürüklendiği ve burada bir dahaki bahara kadar kalınması gerektiği uyarısı yapadursun; rüzgarın ters yönde esmesi halinde Kongre, bu ülkelerde yaşanacak zaferler için bütçe ayırmaya hazırlanıyor. ABD Başkanı George Bush tarafından önümüzdeki hafta onaylanması beklenen 2007 bütçesinde, Irak'taki "müstakbel zaferler için" 20 milyon dolar harcanması öngörülüyor.

Bütçede ayrılan bu 20 milyonluk kısmın, geçen yılki savunma harcamalarından geldiği, Irak ve Afganistan'da şiddetin artması yüzünden bu bölgedeki askerlerin görev sürelerinin uzatılmasıyla harcanmadan kaldığı belirtiliyor.

Cumhuriyetçiler, bu bütçenin ayrılmasında önemli rol oynarken Demokrat senatörler ise yönetimin, Irak'ta kontrolü elden kaçırdığına işaret ediyorlar. Senato'nun azınlık lideri Harry Reid'in sözcüsü Rebecca Kirszner, "Eğer Bush bir zafer kutlaması planlıyorsa Amerikan halkı, bize Irak'ta başarıyı getirecek şeyin ne olduğunu merak ediyor" diye konuşuyor.

Bütçenin ayrılmasında önemli rol oynayan Cumhuriyetçi senatör Mitch McConnell'in sözcüsü ise, kutlama için ayrılan bütçenin geçen yıl tahsis edildiğini savunuyor. Sözcü Don Stewart, bu bütçenin geçen yıl tüm taraflarca kabul edildiğini ve bu şekilde kayıtlara da geçtiğini savunuyor. Stewart, "Görünüşe göre Demokratlar, karşı olmadan önce Amerikan askerlerini onurlandırmışlar" diye konuşuyor.

Senato Çoğunluk lideri Bill Frist'in sözcüsü Carolyn Weyforth ise "Cumhuriyetçiler, teröre karşı deva eden mücadelede kazanacaklarından eminler. Biz de hayatlarını bunun için riske atmış veya feda etmiş kişileri onurlandıracağımız günü bekliyoruz" diye konuşuyor.

Kutlamalar çerçevesinde Bush'un, her iki savaşta da yer alan askerler için "özel bir kutlama günü" hazırlaması bekleniyor. Bugünde askerlere verilecek ödüllerin yanı sıra pek çok seremoni ve faaliyet de yapılacağı belirtiliyor.

Bütçede ayrılan bu pay, 1 Ekim'de başlayan 2007 mali yılı içerisinde kullanılabilecek. Halen Irak'ta 140 bin, Afganistan'da ise 20 bin Amerikan askeri bulunuyor. Washington, bu askerlerin büyük kısmını 7 Kasım'daki seçimlerden önce ülkeye getirmeyi amaçlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious