Irak zirvesinden Ankara, istediği sonuçları almayı başardı

Irak zirvesinden Ankara, istediği sonuçları almayı başardı.14553
  • Giriş : 04.11.2007 / 12:27:00
  • Güncelleme : 04.11.2007 / 12:21:14

Türkiye, dün İstanbul'da Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı'nın ikincisine ev sahipliği yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak'ın toprak bütünlüğüne büyük önem veren Türkiye, dün İstanbul'da Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı'nın ikincisine ev sahipliği yaptı

Terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyinden çıkarılmasıyla ilgili tartışmaların damgasını vurduğu toplantıdan Ankara, istediği sonuçları almayı başardı. Irak'ın toprak bütünlüğünün, siyasî birliğinin ve bağımsızlığının korunması ile topraklarının terör amaçlı kullanılmaması yönündeki talepler, sonuç bildirgesinde vurgulu cümlelerle yer aldı. Ayrıca, terör kaynaklarının kurutulması, finans yollarının engellenmesi, Irak'a yönelik veya Irak'tan gelen silah geçişlerinin önlenmesi, sınırların kontrol altına alınması gibi hususlar dile getirildi. Türkiye, başından beri Birleşmiş Milletler'in (BM) Irak'ta aktif rol üstlenmesini isterken, zirveden buna yönelik karar da çıktı. Irak toplantısının perde arkasındaki en önemli gündemi olan terör konusunda ise Türkiye, kararlılığını bir kez daha tekrarladı; PKK'nın etkisiz hale getirilmesi için 'tüm seçeneklerin masada olduğunu' vurguladı. Kapanışta toplantının sonuçlarını değerlendiren Başbakan Tayyip Erdoğan, "Bildirinin, işbirliği yapmamız gereken terörizm konusunda güçlendirilmiş paragraflar içermesi bizi memnun etmiştir." dedi. Alınan bilgilere göre, Türkiye'nin ön hazırlıkları başarıyla yürütmesi, toplantının beklenenden erken tamamlanmasını sağladı.

Dışişleri Bakanı Babacan dün öncelikle 'çekirdek grup' olarak nitelenen Irak'a komşu ülkeler dışişleri bakanları ile çalışma kahvaltısında bir araya geldi. Konferansın açılış konuşmasını Başbakan Erdoğan yaptı. Erdoğan, Irak'ın komşularına karşı sorumlulukları bulunduğunu hatırlattı. Başbakan, meselenin tüm bölgeyi yakından ilgilendirdiğine vurgu yaparak, "Şunu çok iyi anlamalıyız; herkesin güven ve emniyet içinde olmadığı, belli bir refah seviyesine ulaşmadığı bir ortamda, hiç kimse kendisini güvende ve emniyet içinde göremez." uyarısında bulundu. Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, Irak'taki siyasi diyalog ve uzlaşma sürecine desteğini yineledi. Başbakan, "Yapacağınız konuşmalar, alacağınız kararlar, Irak'ın, komşu ülkelerin ve bölgenin geleceği açısından son derece önemlidir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious