Irak'a artık akaryakıt yok

  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

Irak Ulusal Petrol Şirketi'nin akaryakıt ihracatçısı Türk firmalarına "K. Irak'la görüşün" mektubu Dış Ticaret Müsteşarlığı'nı kızdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye, Irak'a akaryakıt musluğunu yarın kapatıyor

Irak petrol şirketinden, "K. Irak'la görüşün" mektubu alan Türk şirketlerine DTM'den de "Irak'la 1 Şubat'tan itibaren yeni anlaşmaya izin yok" yazısı geldi. Yazıya göre artık Irak'a petrol yok.

Türkiye, Irak Ulusal Petrol Şirketi'nin (SOMO) petrol ürünleri ihraç eden firmalara gönderdiği "Petrol işine devam etmek istiyorsanız Kuzey'deki yerel yönetimle görüşün" mektubuna cevabını ihracatı yarın resmen durdurarak veriyor. Irak'a petrol ürünleri satan şirket yetkililerinden edinilen bilgiye göre Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), şirketlere 25 Ocak'ta bir yazı gönderdi. Yazıda DTM'nin Irak ile gerçekleştirilen petrol ürünleri ticaretine ilişkin işlemleri 25 Ocak itibariyle bir hafta da ek süre vererek durdurduğu bildirildi. Yeni taleplerin değerlendirmeye alınmayacağı yazıda özellikle vurgulandı. DTM'nin verdiği ek süre 31 Ocak'ta (bugün) sona eriyor. DTM'nin yazısı şirketlerin SOMO veya her hangi bir Irak şirketiyle yeni kontrat yapılmasına izin vermeyeceği anlamına geliyor. Mevzuat gereği SOMO veya her hangi bir Iraklı şirketle petrol ürünü satışı kontratı imzalayan bir Türk şirketinin DTM'den de lisans alması gerekiyor. DTM'den satış lisansı alan şirketler Irak'a ihracat yapabiliyor. 31 Ocak tarihi ise Türk şirketlerinin SOMO ile 2006 yılına ait kontratlarının son günü. Bu tarihten sonrası için yeni kontratlar imzalanması gerekiyor. DTM yazısında "yeni taleplerin değerlendirmeyi alınmayacağı" ibaresiyle yeni bir kontrat imzalansa bile lisans vermeyeceği mesajını şirketlere veriyor.

BİR HAFTA EK SÜRE
Yazının "İşlemleri 25 Ocak'tan itibaren bir hafta ek süre vererek durdurduğu" bölümü ise 2006'ya ilişkin kontratları içeriyor. Sektör uzmanlarının verdiği bilgiye göre, 31 Ocak'ta kontratlar bitecek olmasına rağmen çeşitli sebeplerden dolayı yapılmamış teslimatlar bulunuyor. Bu nedenle yazının bu bölümü şirketlere "sınır kapanıyor, teslimatlarınızı bir an önce tamamlayın" mesajı içeriyor. Habur Sınır Kapısı'ndan halen geçmekte olan tankerler de 2006 kontratlarının teslimatını taşıyor. DTM'nin yazısına göre şimdilik 2007'ye ilişkin kontrat imzalanamaycağı için de geciken teslimatların düzenlemesi mümkün görünmüyor. DTM'nin şirketlere gönderdiği yazının tam metni şöyle: "Müsteşarlığımızca yürütülen Irak ile gerçekleştirilecek petrol ürünlerine ilişkin ticaret, mevzuat kapsamında başlamış işlemler için 25/1/2007 tarihinden itibaren bir hafta ek süre verilmek suretiyle durdurulmuştur. Yeni taleplerin değerlendirmeye alınmaması kararlaştırılmış olup, keyfiyet Gümrük Müsteşarlığı'na bildirilmiştir." Bu arada, ABD Büyükelçiliği Sözcüsü, petrol konusunda patlak veren krizin çözümü için ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'nin "devreye girdiği" duyumlarına ilişkin olarak "Mesele Irak ile Türkiye arasında" demekle yetindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious