'Irak'a girdiysek bu Ak Partinin kararlılığıdır'

'Irak'a girdiysek bu Ak Partinin kararlılığıdır'.7245
  • Giriş : 23.02.2008 / 17:08:00

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, ''ABD ile istihbarat paylaşımına girdiysek, askerlerimiz Irak'a girdiyse bu AK Parti iktidarının kararlılığı sayesindedir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bağış, Eskişehir'de bir otelde düzenlenen AK Parti Dış İlişkiler Bölgesel Toplantıları'nda yaptığı konuşmada, iç ve dış politikanın birbirinden bağımsız olmadığını, eş hareket ettiğini kaydetti.

Türkiye'nin büyüme oranının 2000'li yıllarda eksi değerlerde olduğunu öne süren Bağış, şöyle konuştu:

''Aralıksız büyüyen bir ekonomimiz var. IMF'ye olan borcumuz düşerken Merkez Bankasının rezervi yükseliyor. Merkez Bankasının şu an 70 milyar doların üzerinde rezervi var. Bugün Başbakan bir talimat verse IMF'ye olan borcumuzu 10 kere öderiz. Her yıl 500 bin vatandaşımıza iş imkanı sağlıyoruz. Dün askeri harekat haberleriyle uyandık. Askerlerimiz karda kışta çok zor bir harekata başladı. Aynı gün Tekel'in özelleştirmesi ihalesi yapıldı. Binlerce askerimizi Irak'tan içeriye soktuğumuzda bu ihale yapıldı ve Tekel yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paraya satıldı. Yabancı sermaye korkulması gereken bir şey değildir. Tekel ihalesiyle önceki hükümetlerin 2 yıl boyunca getiremediği yabancı sermayeyi bir günde getirdik.''

-ERMENİ MESELESİ-

Bağış, ''Ermeni Meselesi'' üzerine Türkiye tarihinde ilk defa Başbakan Erdoğan'ın ''Tarihimle yüzleşmeye hazırım'' dediğini anımsatarak, Ermenilerin iddiaları üzerine arşivlerin ve belgelerin incelendiğini bildirdi.

Belge ve arşivlerin incelenmesi sonucu toplu soykırıma rastlanmadığını anlatan Bağış, ''Ermeniler ile iddiaları üzerine ortak bir komisyon kurmak istedik. (Bütün arşivlerimizi açılım. Tarihçiler incelesin) dedik. Biz arşivlerimizi açtık. Onlar yanaşmadı. Aradan iki yıl geçti. Ancak Ermenistan'dan ses yok. Türkiye'ye 40-70 bin Ermenistan vatandaşı kaçak yollarla gelip çalışmaya başladı. Bunların çoğu da çocuk veya yaşlılara bakıyor. Türk insanının kalbinde bir nefret, kin olsa, en kıymetli varlıklarını Ermenilere emanet eder mi?'' dedi.

-''TÜRKİYE, BARIŞTA BİR MERKEZ HALİNE GELDİ''

Bağış, son savaş öncesi Irak'ın bütün komşularını topladıkların ve ABD ile Irak arasında bir uzlaşma sağlamak istediklerini kaydetti.

Irak'ın komşularını bir araya getirmekte zorladıklarının anlatan Bağış, şöyle konuştu:

''Savaş sonrası biz de müttefiklerimizin ihtiyaç duyduğu lojistik desteği sağladık. Her istediklerini yapmadık ama PKK'ya karşı işbirliği konusunda kararlı bir tutum içine girdik. Türkiye, barışta bir merkez haline geldi. ABD ile istihbarat paylaşımına girdiysek, askerlerimiz Irak'a girdiyse bu AK Parti iktidarının kararlılığı sayesindedir. Türkiye'nin Irak'a girmesine muhalefet bile şaşırıyor. Bugün İsrail'in askeri kaçırıldığında, aradığı ilk ülke olduk. İngiltere'nin askerleri kaçırılıyor. Tony Blair, Başbakan Erdoğan'ı arıyor. Türkiye, barış projelerinde hatırı sayılır bir ülke haline geldi. AK Parti, müzakereleri tamamlayıp Türkiye'yi AB üyesi yapacak.''

Toplantıya, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, Avrupa Konseyi Parlamentosu Türk Delegasyonu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Murat Canözer ve çok sayıda partili katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious