Irak'a göre Ankara ve Bağdat arasında anlaşma yapıldı

Irak'a göre Ankara ve Bağdat arasında anlaşma yapıldı.11840
  • Giriş : 26.02.2008 / 16:12:00

Kuzey Irak Bölge parlementosuna göre Ankara ile Bağdat arasında gizli bir anlaşma var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Irak Bölge parlementosuna göre Ankara ile Bağdat arasında gizli bir anlaşma var. Irak'ın kuzeyinde bulunan yerel Kürt Parlamentosu, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı düzenlediği kara harekatı ile ilgili gerçekleştirdiği ikinci olağanüstü toplantısında Türkiye ile merkezi Irak hükümetinin gizli bir anlaşma yaptığını iddia etti.

Erbil'de bulunan yerel parlamento binasında bugün yerel saatle 11.00'de toplanan 111 üyeli parlamento, Meclis Başkan Yardımcısı Kemal Kerküki başkanlığında yaklaşık 5 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi.

Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Kemal Kerküki, Türkiye'den operasyonlara son vermesini ve kendi topraklarından askerlerini çekmesini isteyerek, "Bölgede istikrar istiyoruz. Komşularımızla iyi geçinmek istiyoruz." dedi.

Daha sonra Meclis Peşmerge Komisyon Başkanı Mala Hamit ve Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı Serdar Herki'nin parlamenterlere okudukları raporlarda, Türkiye'nin operasyonlar sırasında sebep olduğu zararların tazmin edilmesi istendi.

Komisyon üyeleri, merkezi Irak hükümetinin Türkiye ile bir gizli anlaşma yaptığını ve bu gizli anlaşmanın kendileri tarafından ele geçirildiğini öne sürdü. Üyeler, bu durumun incelenmesi için bir komisyon oluşturulmasını ve gizli anlaşma maddelerinin ortaya çıkarılmasını talep etti.

Meclis üyeleri, Türkiye'nin düzenlediği harekatın yol açtığı maddi hasarın ve bölge halkı üzerinde meydana gelen manevi tahribatın zararının karşılanması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin kendi topraklarından çıkmalarını istediler.

"IRAK TOPRAKLARINDA TÜRK BİRLİĞİ KALMASIN"

Oturum sonrası bir basın açıklaması yapan Meclis Başkan Yardımcısı Kemal Kerküki de Türk birliklerinin mümkün olan en kısa süre içerisinde Irak topraklarını terk etmesine yönelik taleplerini yineledi. Kendilerinin hiçbir zaman savaş istemediğini savunan Kerküki, "Biz bu sorunun diyalogla çözülmesini istiyoruz. Operasyonlar devam ederse ve halkımıza yönelik bir saldırı olursa biz kendimizi savunacağız. Merkezi Irak hükümeti bu konuda tepki göstermemiştir. Biz isterdik ki kendi toprakları için tepkilerini dile getirsin." diye konuştu.

Kara harekatının başladığı ilk günde Baverni'deki Türk birliğinde bulunan Türk tanklarının yerlerinden çıkarak Amedi bölgesine gitmeye çalıştığını ve buna halkın izin vermediğini kaydeden Kerküki, "1996 yılıdan beri Türkiye'nin bu topraklarda 2 birliği var. Biz hükümetten istiyoruz bu iki birliği artık kalmasın. Mümkün olduğu en kısa sürede Türkiye'ye dönsünler." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious