Irak'a komşu ülkeler toplantısı sona erdi

Irak'a komşu ülkeler toplantısı sona erdi.7243
  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Üst düzey memurların katılımıyla Bağdat'ta yapılan Irak'a komşu ülkeler toplantısı sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yani toplantının, dışişleri bakanları düzeyinde ve İstanbul'da gelecek ay düzenlenmesi bekleniyor.
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, Irak'ın güvenlik ve istikrarı üzerinde yoğunlaşıldığını, iyi sonuçların elde edildiği yapıcı ve başarılı bir toplantı gerçekleştirildiğini belirtti.
Zebari, elde edilen olumlu sonuçlara örnek olarak, “güvenlik, mülteciler ve enerji gibi alanlarda komiteler kurma kararını” gösterdi.
Zebari, toplantı sırasında ABD ve İran heyetleri arasında doğrudan görüşme, toplantı ve tartışma olduğunu belirtti. Amerikalıların, Suriyeliler ile de görüştüklerini kaydeden Zebari, tüm bu görüşmelerin konusunun “Irak ile sınırlı olduğunu” vurguladı, başka bir konunun ele alınmadığını kaydetti.
ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad da İranlılarla görüşmelerin Irak konusuyla sınırlı tutulduğunu açıkladı. Halilzad, Irak'ın komşularının, bu ülkeye savaşçı ve silah sokulmaması, bu ülkeye yönelik mezhep ayrılıkçılığı propagandası yapılmaması konusunda daha fazla çaba göstermelerini istedi.
Halilzad, “hiçbir ülkenin, Irak'ın parçalanmasından sağlayabileceği bir yarar yoktur. Tam tersi olumsuz sonuçlarla karşılaşır” dedi.
Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin de toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “ülkedeki teröristlere dış desteğin kesilmesi için diğer ülkelerin azami çaba göstermeleri çağrısı yaptığı” kaydedildi. Maliki, teröristlere mali destek ve silah verilebildiği gibi, moral, dini destekler veya medya üzerinden destekler verilebildiğini vurguladı.
Maliki, komşu ülkelerin, Irak'ta “teröristlere karşı tek vücut olmaları gerektiğini” belirtirken,karışıklığın üstesinden gelinememesi halinde, tüm Orta Doğu'ya yayılabileceğini” belirtti.

İSTANBUL TOPLANTISI

ABD'nın Bağdat Büyükelçisi Halilzad, yeni toplantının bakanlar düzeyinde ve gelecek ay İstanbul'da yapılmasının beklendiğini açıkladı.
Halilzad, “Türkler, bu toplantının İstanbul'da yapılması davetinde bulundu” derken, Dışişleri Bakanı Condollezza Rice'ın bakanlar toplantısına katılma niyetini daha önce açıklamış olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious