Irak'a rekor ihracat

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Türk bitkisel yağ firmalarının, ''çok riskli'' olarak nitelendirilen Irak pazarına yaptığı ihracat geçen yıla göre 3 kat artış gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İhracatçı birlikleri rakamlarından derlenen bilgiye göre, Türkiye'nin çeşitli yollarla Irak pazarına gönderdiği bitkisel yağ miktarı 2005 yılında 107 bin 044 ton olurken bu yılın 11 ayında ihracat rakamı 233 bin 976 tona yükseldi. İhracattan elde edilen gelir de söz konusu dönemlerde 94 bin 630 dolardan 302 bin 607 dolara ulaştı.

Irak'a en fazla ayçiçek yağı, margarin ve mısırözü yağı gönderildi. Bu pazara en fazla ihracatı ise Küçükbay, Altınyağ, Oruçoğlu ve Yonca Yağ firmaları yaptı.

Türk firmalarının, ulaştırma ve güvenlik sorunları nedeniyle ihracatın bir kısmını Suriye üzerinden gerçekleştirmesi nedeniyle Suriye'ye yapılan ihracat da arttı. Firmalar, TCDD'nin Halep seferini kullanarak ürünleri Suriye üzerinden Irak'a sokma seçeneğini de yoğun olarak kullanmaya başladı.

Dünyanın en büyük ham madde üreticileri Arjantin ve Ukrayna'dan Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ham yağ alıp rafine ederek Irak'a yönlendiren firmaların bu pazarda bazı tahsilat sıkıntılarıyla karşılaştığı bildirildi.

COĞRAFİ AVANTAJ

Irak'a 50 bin ton yağ gönderen Küçükbay Yağ ve Deterjan A.Ş. Dış Ticaret Müdürü Ahmet Us, ihracatçının parasını alma garantisi olmadan ihracata devam ettiğini belirtti.

Çok sıkıntılı günler geçiren Irak'ta hükümet otoritesinin yeterli olmaması nedeniyle ödemelerin aksatıldığını ve belli dönemlerde mal alımının durdurulduğu aktaran Us, ''Daha çok kabile yapısının etkili olduğu bu pazara firmalar, ya direkt kendileri ya da başka firmalar aracılığıyla ihracat yapıyor. Ürün satma anlaşması yapmak kolay, ancak ürünü göndermek ve ödemesini sağlamak zor. Çoğu zaman gönderdiğimiz ürünün karşılığını alma garantisinin olmadığı ihracatları yapıyoruz'' dedi.

Us, Türkiye'nin bu konuda sadece coğrafi avantajını kullandığını belirterek üretici firmaların fiyat avantajına sahip olmasına rağmen Irak pazarına mal gönderme olanaklarının kısıtlı olduğuna dikkat çekti.

Dünyanın önde gelen yağ firmalarının gözünün Irak pazarında olduğunu ifade eden Us, Türk firmalarının şartların iyileşmesiyle bu ülkede rafine tesisleri kurabileceğini, ancak şu an için böyle bir yatırımın ''intihar'' sayılacağına işaret etti.

Altınyağ Genel Müdürü ve Ege Hububat ve Yağlı Tohum İhracatçıları Birliği Başkanı Ramazan Abay da şirket olarak Irak'a bu ülkede yerleşik Türk firmaları aracılığıyla 30 bin ton ihracat yaptıklarını söyledi.

İhracatta önceden belirlenemeyen kesintiler yaşanabildiği aktaran Abay, bazı ödeme sorunlarının da yaşandığını kaydetti.

İhracat tüm hızıyla devam ederken 30 Temmuz'da sevkıyatların durdurulduğunu belirten Abay, şunları söyledi:

''Irak'ta sanayi ve ticaret bakanının değişimi sonrası envanter çalışması yapılacağı gerekçesiyle ihracat durdu. Eldeki kontratlar iptal olma noktasına geldi. Ancak sorun çözülerek kapı tekrar açıldı. Şu anda eski kontratlar yerine getirilmeye çalışılıyor.

Türk firmaları, tahsilattaki sorunlara pek alışık değil. Örneğin biz de Kasım 2005'de sattığımız bir malın 100 bin dolarlık teminatını halen çözemedik. Daha büyük rakamlar olsa buna dayanamazdık. Firmalar bu korkular nedeniyle orada yerleşik Türk firmaları aracılığıyla ihracatı tercih etmeye başladı.''

Abay, Irak'ın ihtiyaçları devam ettikçe ihracatın devam edebileceğini, ihracatın sorunsuz devamı için Türkiye'nin siyasi anlamda Irak ve ABD nezdinde çalışma yürütmesinin gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious