'Irak'a saldırının bir nedenide sudur'

  • Giriş : 22.01.2006 / 00:00:00

Hatay'a bir programa katılan Gazeteci Yazar Servet Kabaklı, 'Vahşi Batı Kıskacında Türkiye ve Türk Dünyası' adlı konferans verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konferansın sohbet havasında geçmesini istediğini belirten Kabaklı, "Sohbet Türk'ün Türkistan bozkırlarında başlayan dinimizin gerektirdiği istişare geleneğidir. Bize birileri demokrasi adı altında bir şeyler dayatmasalar da, Kopenhag, Helsinki değil de aslan gibi Ankara veya Tanrıdağı kriteri diyebilsek, maalesef diyemedik. Biz Osmanlı'nın son döneminde ilim yarışını da, fen yarışını da kaybetmişiz. Batıya muhtaç hale gelmişiz. Amerika'nın İngiltere ve İsrail ile Irak'a getirdiği demokrasi ortadadır. Irak'a saldırmasının tek nedeni petrol değil sudur. Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) gerçekleşmesi için gerekli olan kritik nedendir." dedi.

"Biz o büyük Osmanlı Devleti'nin topraklarının da sadece 15'de 1'ini kurtarmış ve kendimize vatan yapabilmişiz. Koca bir cihan devletinden ancak bu kadarını kurtarabilmişiz." diyen Kabaklı, şöyle konuştu: "Türk'ün yaşadığı yerde Allah Türk'e bir hacet kapısı açtı. ve bu hacet kapılarını kırarak Türk Devletleri ortaya çıktı. Türk Dünyası, Sovyetler Birliği'nin dağılması ile 4- 5 tane Türk devletleri ortaya çıktı. Biz 90'lı yılların ilk yıllarında o zaman ki devlet yöneticilerine Alparslan Türkeş'in yaptığı telkinler ile yatırımlar yapıldı. Rahmetli Turgut Özal vefat ettikten sonra Türk Devletleri unutuldu. Ne yazık ki bugün Türk Dünyası için endişe taşıyan devlet adamı yok. İşte en büyük sıkıntımız bu."

Gazeteci Yazar Servet Kabaklı, Türk Ocakları'ndaki konferansı bittikten sonra Dörtyol Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı'na geçerek, gençlerle sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious